Şikayet.com

EĞİTİM ŞİKAYETİM VAR EĞİTİM ŞİKAYET, EĞİTİM ŞİKAYETLERİ

Şikayet Başvurusu

Şikayet Başvurusu;

Başbakanlık İletişim Merkezi, kısa adı Bimer olan sistem, Bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak Başbakanlık tarafından vatandaşlara sunulan bir doğrudan halkla ilişkiler, dolaylı olarak da hukuk danışmanlığı uygulamasıdır. Bu uygulamanın hayata geçirilmesiyle vatandaşlarımız kamu kurum ve kuruluşlarıyla alakalı her hürlü problem, memnuniyetsizlik ve şikayet başvurularını çeşitli iletişim kanallarıyla iletebiliyor.

Bimer’e vatandaşlarımız telefon kanalıyla, internet linkindeki formu doldurarak veya elektronik posta iletisi ile kolay bir şekilde ulaşarak şikayet başvurusu yapabiliyorlar. Bimer başvuru sonucu sorgulama ekranından yine başvurunuzla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Vatandaşlarımız Bimer’e hangi yolla müracaat ettiyse sonuç da o yolla bildiriliyor. E-devlet kapısı üzerinden hizmetlerinin verildiği turkiye.gov.tr adresinden de e-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapıp başvuru sonucunuzu öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca vatandaşlarımız alo 150 ve BİMER’in resmi internet sitesinden bilgilerini ve başvuru nedenlerini bildirebiliyor.

Vatandaşların kayıt altına alınan bu müracaatları Valilikteki görevli tarafından Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğüne sistem üzerinden iletilir. İletilen şikayet başvurusu Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü tarafından neticelendirilir. Daha sonra vatandaşa geri dönüş yapılarak bildirilir ve sisteme kayıt edilir.

Örneğin, BİMER’e günümüzde tüketicilerin en çok mağduriyet yaşadıkları kurum olan bankalarla alakalı yaşadığı sorunlarla tüketicilere büyük kolaylıklar sağlıyor. BİMER’e Bankalarla ilgili dosya masrafı, kart aidatı, hesap kesim ücreti hakkında binlerce şikayet yapılmaktadır. Bimer bu yapılan başvuruları bizim adımıza hukuk danışmanlığı yaparak başvuruyu ilgili hakem heyetine iletmekte, heyet de yazıyı bankaya ulaştırarak haksız yere alınan ücretin hesabımıza yatmasını sağlıyor. Bu uygulama sayesinde son yıllarda milyonlarca tüketicinin mağduriyeti giderilmiştir.

Bu BİMER uygulaması ile bir nevi ücretsiz bilgi alma kanalı ve hukuk danışmanlığı uygulamasını hayata geçirerek, her türlü bilgiye ulaşmanızın yanında, başvuruların hukuki kanunlar çerçevesine yapıldığı ve ülkenin en merkezinden en ücra köşesine kadar herkesin kolaylıkla başvuru yapabildiği çözüm sitesidir. Vatandaşlar da bilinçli tüketici olarak Bimer kanalıyla sorun yaşadıkları kurum ve kuruluşları şikayet etmekte ve sonuç almaktadırlar. Yapılan şikayetler ciddiyetle ele alınmakta ve çözümlendirilinceye kadar takip edilmektedir. Şikayetin çözülüp çözülmediğini de yine bimer kullanıcı ekranından öğrenmek saniyeler almaktadır.

Gönderen:
Yorum Yaz
isim
cep no
e-mail

 

Yorumlar (117)
S. K.

Konu: tenefüste ögretmen kapıları kitliyo tehdit ediyor

konya/meram mesleki egitim merkezinde zil çaldıktan hemen sonra müdür yardımcı’sı
Şenol P. okulun giriş kapısını kitliyor içeriye almıyor zil çalmadan herkez sınıflarına gidecek diyor agır hitamlarda bulunarak ögrencilere sizin seviyeniz belli ögrenci olsaydınız bu okula gelmezdiniz yok yazılıp atılın umrumda olmaz sizinle ugraşmıyacam gibi sözler ediyo
ziyaretçi gibi gelip ögrencinin birini cevirseniz hepsi anlatır bu olayları lütfen geriginin yapılmasını arz ederim

A.

Konu: not yükseltme sınavı

Haziran ayına Ortalama Yükseltme Sınavları anlamsızdır. Öğrenci bir yıl boyunca uğraşmış başaramamış bu öğrencilerden okul kapandıktan bir hafta sonra başlayan sınavlarda başarı bekliyoruz. Eylül ayında mutlaka yükseltme sınavının yapılmasını ve çocuklara bir şans daha verilmesini talep ediyoruz.. Ayrıca açıklamanın bir an önce yapılması ve çocukların çalışmasına olanak sağlanmasını talep ediyoruz.

Saygılarımızla

T.

2013 sbs sınavında okul puanın arttırılmasıyla birlikte bir çok ağır çöküntü yaşandı, en önemlisi de meb tarafından bu puanlama hakkında velilerin bilgilendirilmemesi çok trajik özellikle nabi avcıya sesleniyorum. köy okuluyla merkezdeki okullar arasındaki
farkı nasıl düzetecek ve çoçuklar arasındaki bu haksızlıgı giderecek mi. gereginin yapılmasını umud ediyoruz.

F.

Konu: sbs

oğlumun bir sene boyunca maddi manevi emmeğini geri istiyorum. yazımı ciddiye almıcaksınız biliyorum. oğlum 3 sene boyunca takdir teşekkür alan bi çocuk. sbs de en az 3 sorusu yanlış diye açıklandı. oğlumun bırakın iyi bir anadolu lisesine girmeyi izmirde bi anadolu lisesine bile giremiyor. benim oğlum gece gündüz çalıştı. ben size verdiyim oyları helal etmiyorum. ben oglumu nerde okutucam, hedefleri olan bi çocuk. lütfen cevap verin. okullardaki eğitim belli. eğitimin çivisi çıkmış, düzeltmenizde mümkün değil. benim oğlumu harcadınız, allahta sizi h*rc*sın.

İ.

Konu: Sbs;

Sayın Meb, Geçen sene sbs soruları çok kolaydı, 440 puan aldım ama bu sene çok zordu 316 aldım. ben nereye yerleşebilirim ki bu puanla. yaptığınız sınavınız batsın.
Hakkımı Helal etmiyorum.

B. Nur

Konu: sbs sisiteminin sürekli değiştirilmesi;

ben bu seneki 8. sınıf sbs mağduruyum. sizin sürekli değiştirdiğiniz sbs yüzünden notum düşük geldi ve istediğim liseye gidemedim. lütfen benim canım yandı, onların da yansın. SBS kaldırılmasın. benim sizin yüzünüzden hayyalerim suya düştü. biraz anlayış istiyorum, hepsi sizin yüzünüzden.

S.

Konu: SBS;

Girdiğim Sınavda Beklenmedik Bi Sorun yaşadım. 30 yanlış beklerken 42-43 yanlış kadar çıkmış. lütfen gerekli Kurumların düzeltmesini Arz ederim..

M. K.

Konu: il içi atamam il tarafından onaylanmadı;

2011-2012 eğitim öğretim yılında demir kapı şeref eğinli oğlu iöo da 1 yıl çalıştım sonra okulumun 2. kademesi kapatıldı ve beni resen başka bir okula verdiler. 2 yıl 3 ay da bu okulada çalıştım. yönetmeliğin 4/a maddesine göre 3 yıl hesaplanırken daha önce çalılştığımız kurumlardaki süreler de dikkate alınarak 3 yıl hesaplanır diyor ama balıkesir il milli eğitimdeki yetkililier klavuza aykırı hareket edip 3 yılı doldurmadığımı idda ederek başvurumu onaylamadılar.

C.

nette arama motorunda hesaplarken 6.7.8 sınıfta aldığınız ortalamalar sizin o.y.p nizi ortaya çıkarıyor ve bunların sonucunda sizin sbs sonucunuz çıkıyor ve bakarsanız o.y.p si 300 altında olan öğrenciler girecek okul bulamıyor çünkü çoğu 200 küsürlerde ama hesaplayın o.y.p nizle sbs niz zaten ortalamanızdan önceden hesaplanmış yani o.y.p ve sbs sonucu aynı.

V.

Konu: SBS;

ingilizce cevaplarını tekrar okuduktan birkaç gün sonra benim oyp puanım 365 ten 343 e düştü lütfen yardım eddin ya liseleri bile hazırlamıştım

I.

Konu: düz liseler;

Merhaba. Dündar Uçar Lisesi bundan sonra Dündar Uçar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olmuş. eğer burası da yüksek bir puan istiyorsa biz napacağız, okumucakmıyız. Açıkta mı kalıcaz. Lütfen bir cevap verin.

Beni dinlediğiniz için Teşekkürlerimi sunarım….

A.

Konu: direksiyon sınav ücretleri;

kanunen direksiyon sınavı için ücret talep ediliyor mu yoksa bazı kursların bizden ekstra para almalarına mı sebep oluyor?

E.

Konu: PYBS;

ben öğretmen çocuklarına bu kadar taviz verilmesinden şikayetçiyim. benim çocuğum 446 puanla alamazken öğretmen çocukları 172 puanla burs alıyor, nerde hak nerde adalet. kazanmak için öğretmen mi olmamız gerekiyor. bu çocukların hakkını kim ödeyecek? bu konuyla ilgilenilmesini istiyorum. öğretmen çocuklarının zaten ihtiyacı yok, bırakın işçi çocukları kazansın, topluma fayda sağlansın.

Z.

bu ülke resmen torpille çalişiyor . Öğretmen çocukları veya önemli kariyer sahibi kişilerin çocukları sbs den düşük puan alsalar bile en iyi liselere gitme imkanı verilebiliyor çünkü ortada resmen r* teklifi var da o yüzden. Hakkımızı haram ediyoruz.

B. Veli

lütfen eğitimle oynamayın. seneye çocuğumm sbs ye girecekti ama kaldırıyosunuz. çocuklar nasıl yerleşecek liselere test sorulmayacaksa. klasik sorular sorulacak diyosunuz, çocuklar yedi yıldır test çözüyorlar, yedi yıl önce söyleseydiniz ya. bu çocuklar deneme tahtası olmasın lütfen.

E.

Konu: sorumluluk sınav tarihi;

ben üniversiteyi kazandım ama 9. sınıftan kalma geometri dersi yüzünden diplomamı almıyorum. sınavlar 3 eylül itibariyle başlıyomuş. ya ben sınavı geçemezsem ya diplomamı alamazsam. lütfen yardım edin, okula fax çekin bişey yapın ;( okulum bağcılar barbaros a.l

M. Ögrenci

Konu: İstanbul Güngören İ.M.K.B Ticaret Meslek Lisesi;

İstanbul güngörendeki okuldan bu yazın ögrenci belgesi almaya gittigimde ücret talep etdiler. Neymiş efmdm bunlar yazın masrafa girıyor, ben bu okula bu gune kadar kaç para vermıyormuşum benden bunları sorguluyolar. bunn konuyu milli egitim bakanlıgına buradan bırdirmek isterim..

M. Ahmet

Konu: Okul kayıtları;

MEB ikametgah adresimizi dikkate alarak çocuğumuzun ilkokul kaydını yapmış. Ancak hem eşim hemde ben çalışıyoruz. işyerim ile ikametgahım arasında baya mesafe var ve yarım gün olan okuldan sonra çocuğuma bırakacak kimse yok. Çocuğumu işyerime yakın bir yere kayıt ettiremiyorum. Ne yapacağımı da bilemiyorum çaresiz kaldım.

H. Bulut

milli eğitim BAKANLIĞINA;

ELAZIĞ kaya karakaya spor lisesinin yaptığı özel yetenek sınavında açıkça ş* yapıldı. yapılan özel yetenek sınavının bütün vebali günahı eğer araştırmaz ve sınavı iptal ettirmezseniz sizin de boynunuzadır..

milli eğitim bakanlığana ve müsteşerlığa gerekli şikayetleri yaptık.. bu sınavı iptal edip ve tarafsız, tamamen okulun hocaları olmadan il m.e yada bakanlıktan hocaların gözetiminde adil bir sınav yapmak gereklidir.. bunların yaptığı oyunları.. allah rızası için araştırılıp.. sorulsun ..bunun vebali kimindir.. birilerinin bunları denetlemesi gerekli.. öğrenci alacaksa sıralamayla alsın…yazıktır insanların umutlarıyla oynamasınlar.

saygılarımızla arz ederiz

K. Girgin

Konu: Taşımalı sistem,

Taşımalı sistemden yararlanamıyoruz, Milli Eğitim belediyelik yere servis vermiyoruz diyor fakat bizim okulumuz ve evlerimiz arasında 2,5 km var, kasabamız bahçe içi olduğu için evlerimiz bütün bahçe içinde, doğal olarak köpek var sokaklarda, kış günü, kar+buzlanma belediye taşımıyor, şahıs otobüsleri almıyor ve bizim çocuklarımız sabah 8, öğlen 2 hergün bu yolu gidip gelmek zorundalar, sizden ricam taşımalı eğitim ise biz de yararlanalım ya da 500 m ilerdeki okulumuzu faaliyete geçirin, Saygılarımla

Z. S.

Konu: şikayet;

Bursa nilüfer hüseyin Özdilek meslek eğitim lisesinde öğrenciler sert kış koşullarında 5-10 dk. gecikmeleri nedeni ile yarım günlerle okulda bırakılmaktadır. bazı öğrencilere ise bu nedenle tastikname verilerek gelecekleri ile oynanmaktadır. konunun acilen araştırılmasını rica ediyorum.

T. Çay,

Konu: SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİ ATAMASI 3500;

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA
Sayın bakanım ve MEB yetkilileri, devletimizin eğitim sistemi içerisinde yok edilmeye çalışılan SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİ alanı mezunuyum. Ülkemizde yapılan çalışmalar her yıl başka bir darbe ile eğitim sistemimizi zarara uğratmaktadır. Son olarak yapılan 4+4+4 sisteminin branş öğretmenliklerine hiçbir faydasını hissettirememiştir. Düz bir mantıkla bile düşünen bir kimse sosyal bilgiler dersine 5.sınıflarda branş öğretmenin girmesinin bölüm öğretmen atama sayısını her yıl en az 1500 kadro olmak şartı ile arttıracağını görebilmektedir. Çünkü artık ülkemizde yaklaşık olarak 15 bin tane ortaokul bulunmaktadır. Her 5 okuldan birine tek bir öğretmen atamış olsanız bizim atama sayımız her yıl 3000 oluyor.

Gerek vatandaşlık dersimizin alt sınıflara kaydırılması konusu gerekse bölümümüz mezun sayısını bir hiçmiş gibi göstermeye çalışan atama kontenjanları bizi daima hayal kırıklığına uğratıyor.

Yukarıda bahsettiğim sadece küçücük sorunlarımızdır. Ağustos 2013 tarihinde 3500 atamanın aşağısını asla kabul etmiyoruz. Çünkü bizim diğer hiçbir branş öğretmeninden eksiğimiz yok ve eminim ki fazlamız vardır.

Ağustosta 3500 atama ile buluşmak dileğiyle SAYGILARIMLA…

M.

Konu: SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİĞİ;

Fazla söze gerek yok zaten siz herşeyin farkındasınız. sadece şunu sizden rica ediyorum sosyal bilgiler öğretmenliğine gereken önem verilsin ve bu yılki atamalarda 3000’e yakın bir atama istiyorum. gerçekten bunaldık artık 30 yaşına geldik ne iş var ne eş var. geçen yıl atamaya çok yakınken şubat ataması olmadı ve tekrar hayatımı ertelemek zorunda kaldım. bemim gibi 20 bin insan var sadece bizim bölümde.. neyse fazla konuştum herhalde ne yapayım o kadar doluyum ki.. size başarılar diler bu yıl yüzümüzü güldürmenizi temmeni ediyorum.

H.

Konu: PYBS

şuhut gazipaşa orta okulu öğrencisiyim. girmiş olduğum PYBS sınavından 466 puan aldım. kazanıp kazanmadığımı öğrenmek istiyorum. Kazanamadıysam gerekceli kararı bilmek isterim.

M. Karakurt

Ygs ve lys hakkinda, üniversitelerin bölümleri hakkinda, puan türleri hakkinda lise öğrencileri MEB tarafindan bilgilendirilmiyor, neden? Ve ben aylar önce şikayette bulundum lakin sizden bir cevap alamadim. Bilgilendirirseniz sevinirim.

P. 2013

Konu: meb pybs 2013

16 Temmuzdan beri pybs’nin sonucunun açıklanmasını bekliyorum. Açıklamada hiçbir bilgi yok. Kazandık mı kazanamadık mı bilmiyoruz. Ne zaman açıklama yapılacak?

Bu nasıl bir meb sistemi 1 aydır bekliyoruz.

B. Veli

Konu: velilerden toplanan paralar

Balikesir merkezde ortaokulda okuyan bir ogrencinin velisiyim Eylulde okullar acilinca ve ikinci donemde de katki payi adi altinda sinif anneleri ve okul yonetimi tarafindan cocuklara ve velilere baski yaparak zorla para topluyorlar bu paralari vermedigimiz zaman ogrenci ve veli olarak bizler kucuk dusurulecek soz ve davranislarla karsilasiyoruz Ayrica sene basinda zorla kaynak kitap satin almak zorunda birakiliyoruz Bu kaynak kitaplardan odev veriliyor ve not veriliyor Hem ogrencilerin cantasindaki yuk agirlasiyor agir yukten dolayi egik duruyorlar hem biz veliler maddi kulfet altinda eziliyoruz

Gectigimiz yil okula mufettisler geldiginde ogretmenleri tarafindan cocuklara kaynak kitaplarinizi masadan kaldirip cantaniza koyun denmistir .

M. Akgunes

Konu: okul müdür yardımcısının saygısızlıgı

merhabalar, bugün eşim Balıkesir, gönen ilçesi ticaret odası endüstrı meslek lisesi müdür muavini tarafından hakarete uğramıştır. bu kişi sadece eşime değil, bugün gelen bütün velilere hakaret ederek konuşmuştur. mudur muavini n. kurt, hakarete uğrayan veli N. Akgüneş. bu kişiler de savcılığa şikayet başvurusunda bulunmuşlardır. milli eğitim bakanlığının gerekeni yapacağından eminim.

G.

Konu: 60-84 aylık çocukların geleceği

Eğitim hayatımızın her alanında değerlendirmeler ,seçmeler sınavla yapılmaktadır. Şimdi sizlere soruyorum aralarında ciddi ay hatta yaş farkı olan dolayısıyla aynı zeka ve mantığa asla sahip olamayacak olan bu çocuklarımızı ileride aynı sınav sistemiyle nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz?

Yaşı küçük çocuklar haksız rekabete maruz kalacaklar. Bunun önüne geçmek için ne yapmayı düşünüyorsunuz? Yaş farkına göre özel sınav mı, yoksa sınavlarda artı puan mı vereceksiniz? Bunun önlemini almazsanız HAKKIMIZI SİZE ASLA HELAL ETMEYECEĞİZ.

M.

Konu: istanbul gungören mesleki eğitim merkezi hakkında

Sayın yetkili, İstanbul güngören semtinde eğitim veren güngören mesleki eğitim merkezi mesleki derslerden ben ve benim gibi binlerce kişiyi sınava tabi tuttu, sadece bir kişinin girdiği sınav sayısı on ve her sınavın sınav kağıdı ücreti olarak 2 tl aldı. itirazlarımızıda önemsemedi. sadece 1 kişinin tüm girdiği sınav kağıtlarına verdiği para 20 tl dir. şimdi de alacak olduğumuz kalfalık belgelerine de kiş başı 50 tl vermeden alamayacağımız söylenmektedir. lütfen bu konuyla ilgilenirseniz, şikayetlerimizin boşa gitmediği konusunda umutlanacak ve şimdiden teşekkürlerimi sizlere bir borç bileceğiz.

E.

Konu: Diploma sorunu

Ben bu sene liseden mezun oldum. Diplomamı almak için okula gittiğimde 50 tl karşılığı diplomamı alabileceğimi söylediler. Benden diplomam için böyle bi ücretin almaları doğru mu? Beni bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

A. Kas

Konu: diploma parası

Ben İstanbul Güngören İzzet Ünver lisesinden bu sene mezun oldum. okula gidip diploma istediğimde benden ve arkadaşlarımdan makbuz parası adında 30 lira isteniyor ve para verilmediği takdirde diploma verilmiyor. Ben çalışan bir öğrenciyim ve istedikleri miktar benim günlük ücretimden fazla. bu parayı vermeyi reddediyorum. Ayrıca bakanlığın diploma için para alınmayacak diye açıklama yaptığını söyleyince de okuldaki yetkiliden bakanlık okul için para vermiyor diye cevap alıyorum. Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

G.

Konu: diplomalar icin para alıyorlar

İstanbul güngören izzet ünver lisesi‘nde 30 tl vermeden diplomamızı vermiyorlar.

M. Keleş

Konu: Okul Spor salonu kiralama

kardeşimle birlikte bugün samsun atakum endüstri meslek lisesine gittik. okulun müdür yardımcısından aynı okulun basketbol salonunu kullanmak için izin istedik. fakat müdür yardımcısı bunun için salonu kiralamamız gerektiğini soyledi. devlet okulunun basketbol salonunu nasıl kiralayabilir. bu sayın müdür yardımcısı bunun için bize izin vermediği gibi hakaretlere de maruz kaldık. aynı zamanda statüsünü bilmediğimiz okul görevlilerinden biri olduğunu tahmin ettiğimiz ahmet s. isimli şahıs bizi kovdu, bağırmaya başladı. sırf kiralama olayı hakkındaki itirazlarımızdan dolayı. bu konuda gerekenin yapılmasını istiyoruz.

M. Mustafa

Konu: egitim okulları değişikliği

ben gaziantep’te oturuyom ve gaziantep TOBB anadolu imam hatip lisesi bu okulu kazandım ve kaydımı başka bir okulda yaptım, adil teymur imam hatip ortaokulunda ve bugün kayda gittiğimde biz 4 ay o okulda okuyacağımızı söylediler. bu nasıl şey ama böyle bir okul daha yapılmamış ve herkes araya araya canı çıkıyor. ne bu rezillik ya. bir haberdar olsaydık ben bu güneşin altında sora sora tam 4 saat gezdim ve 4 saat sonra buldum. yazık değil mi bize.

O.

Konu: BURDUR\BUCAK NECATİ TOPAY ANADOLU TİCARET MESLEK LİSESİ

Burdur’un Bucak ilçesindeki Necati Topay Anadolu Ticaret Meslek Lisesi bahçesinin yaz aylarında düğün, eğlence vs. gibi organizasyonlara kiraya verilmesinden dolayı, okul çevresinde ikamet eden bizler gürültüden çok rahatsız oluyoruz. Gerekli denetimin yapılmasını önemle arz ederim.

F. Raşdemir

Konu: dersane usulsüzlüğü

Pi Analitik dersanesine kızımın kaydını yaptırdım. 200tl den iki taksit toplamda 400tl ödedim fakat daha eğitime başlayamadan dersanenin kapatılıp lise haline çevirildiğini belirttiler. bu sebepden dolayı kızımın kaydını sildirip senetlerimin ve ödediğim meblağın iadesini taleb ettim fakat talebim cevapsız ve gerekli alakayı göstermedikleri gibi kurum müdürü L. Karahan tarafından hem hakaret hemd e edebe aykırı davranışlara şahidiz.

Okullar kapanmadan önce yapılacak olan etüt programını okul kapandıktan sonra yapılacak olan yaz kampını gerçekleştirmedikleri gibi bir de dersanenin vermesi gereken kitapların teminini sağlamadıkları gibi kitapları kırtasiyeden alın diye k***ça tavır sergilediler. dersane öğretmenleri dersaneden istifa etmişlerdir. bu sorunlu kurumun gerekli cezai işlemin yapılmasını arz ediyorum.

şu an dersaneler başlamış olup fakat ben bu kurum da yanıt alamadığım için kızımı herhangi bir kuruma başvuramıyorum. derslerden bayağı geri kalmakta olup kızımın eğitim hayatına eksi yönde etkilemektedir. gereğinin yapılmasını arz ederim.

A. Yilmaz

SBS SAÇMALIĞINA BİR ÇÖZÜM BULUN, ANİDEN DÜZ LİSELERİ KAPATTINIZ. SBS SINAVINDA BİR HATA YÜZÜNDEN BİNLERCE ÖĞRENCİNİN HAYATIYLA OYNUYOSUNUZ. İSTEMEDİĞİ MESLEK, İSTEMEDİĞİ OKULLARA YÖNLENDİRİYOSUNUZ. ÖZEL OKULLARA İMAM HATİPLERE YÖNLENDİRİYOSUNUZ. BU YAPTIĞNIZI BİR SORGULAYIN. BU NE REZALETTİR, PİŞMAN ETTİNİZ. SİZE OY VERMEKLE EN BÜYÜK HATAYI YAPTIK BİLESİNİZ.

S. Yılmaz

bu sene kızım sbs sınavına girdi, ek kontenjanları takip ediyoruz ama kontenjanı dolmadan sistem kapatıldı ve okuldan aldığımız bilgiye göre kontenjanın doladurmadan öğretime başlanacağı söyleniyor. ama bu bizce çok yanlış çünkü bunun gibi kaç tane okul eksik kontenjanlar kapatılıyor ve genelde düşündüğümüzde bu ciddi bir boşlukla eğitime başlanmış oluyor. tekrar ek kontenjanı açılmasını istiyoruz. sonuçta onca çocuğun geleneği söz konusu, bu konuda yardımcı olursanız seviniriz. Teşekkürler.

B. Veli

Ben AYDIN SÖKEDE oturuyorum. bu sene kızımı ana sınıfına vermek istıyorum ama okul NEBAHAT ALPAN İLKÖGRETİM OKULU. benden eylül ayı da dahil olmak üzere 150 tl ve artı iki top A4 kagıdı istiyor. Bir de 30 tl olmak üzere aylık alıyorlar, bu yüzden sorun yaşıyorum.

sadece ben degil birçok veli bu durumdan şikayetçi. artı, parayı eldende almıyorlar ziraat bankasına yatırıp makbuzla kayıt yapıyorlar. yatırmazsam çocugumu okula yazmıyorlar. makbuzla gel işlemini yapalım dediler. aynı olayı 3 sene önce de yaptılar ozaman 50 tl ve A4 kagıdı istediler. yine çaresiz verdik ama bu sene de istiyorlar, benim gücüm yok.

bagış parası adı altında kayıt parası alıyorlar. bir de anasınıfları ücretsiz derler, resmen soygun. en geç 1 hafta kaldı okula kaydetmem için, en kısa zamanda bir bilgi alabilirsem çok sevinirim.

A. B.

Konu: Surucu kurslari

Eskiden surucu kurslari denetleniyordu ama simdi denetlenmedigi icin rahat bir calisma ortamimiz yok. kayitli ogrenciler gelmemekle beraber, açılan gruplar tek grup haline getirilerek ders vermemiz bekleniliyor.

bu denetimsizlikten kurs sahipleri karli çıkarken, biz egitim verenler magdur birakiliyoruz. gereken onemin verilecegini umit eder, gereğinin yapilmasini arz ederim.

S.

Konu: aol sıvav

Ben aol okuyorum, sınav sonuçları hakkında şikayetim var. bazı sınavlarda 15,20 puan beklerken 3.4. puan geliyor, 3.4 puan beklerken 15.20 puan geliyor. bu nasıl bir sistem anlamıyorum. bu konu hakkında gerekli incelemelerin yapılmasını saygılarımla rica ederim.

M. Tokyol

Konu: atama kılavuzunun yayınlanmaması

iyi günler, tercih donemi başlamış olmasına rağmen hala kılavuz yayınlanmadı ve saatlerdir bilgisayar başında bekliyoruz. ne zaman yayınlanacak acaba?

K.

Konu: kpss tercih illeri

neden bütün illeri açmadınız, bundaki amaç nedir? aldığımız puana bile sevinemedik. ben ihl tercihi yapacak olan öğretmen adayıyım. bulunduğum yerde bir sürü açık olduğunu biliyorum, bu olaydaki mantık nedir?

A. C.

Konu: 24 agustos ehliyet sınavı acıklanmadı

merhabalar, iyi günler degerli meb calısanları. 3 eylül günü acıklanacak denildiği halde milyon kisi sizi bekliyor. ehliyet sınav sonuclarını ne zaman acıklamayı dusunuyorsunuz.

G. Tekin

Konu: ALAN DEĞİŞİKLİĞİ

Geçen yıl eşimin yanına gelebilmek için eş özründen il dışı alan değiştirdim ve zihinsel engelli sınıfı öğretmenliğine geçtim. Bu yaz dönemi ise mahkemenin iptali sadece il içini kapsadığı için bizimle ilgili bir karar alınmadı.

En kısa zamanda bizimle ilgili bir karar alınması gerektiğini düşünüyorum ve bu çözüm 540 saatlik eğitim değil, eski alana döndürülmek olmalı. Çünkü bu alanda gerektiği kadar başarılı değilim. Asıl alanım olan sınıf öğretmenliğine dönmek istiyorum. Saygılarımla.

F. Yiğit

Konu: konya fatih endüstri meslek lisesi

iyi günler, benim oğlum 09.07.2013 tarihinde ankara’da jandarma astsubaylığı için sınav ve mülakata girdi. bu mulakata girmek için konyadaki okulumuzdan diploma alınması gerekiyordu ogün için diplomalar hazırlanmadıgı için bize öğrenci belgesiverildi.

biz mülakata gittik, 1 ay sonra mülakattan elendiğimizi öğrendik. biz de böyle olunca oğlumun kazandığı üniversiteye yazdırmaya karar verdik. mezun olduğu okuldan diploma almaya gittim ama vermediler, neymiş o jandarma için götürdüğüm belgeyi istediler.

belge gelmezse diplomayı vermeyiz dediler. çok yalvarmamıza rağmen bir cevap alamadık ve ankaradan o belgeyi aldık ve doğru ankara MEB’e gittim orada aldığım belge için.

H.

Konu: eğitim sistemi

Merhabalar, ben 11.sınıf sayısal öğrencisiyim ve bana ne ygs ve ne lys edebiyat dersinden soru sormayacakları halde haftada biyoloji, kimya, fizik, geometriden daha çok edebiyat görüyorum. bir de hiç bir işe yaramayan astonomi, uzay, diksiyon gibi boş geçen dersleri gösteriyorlar. ben bunlardan sınavda sorumlu olmayacağım. ben bir sayısal olarak felsefe, astronomi gibi boş geçen dersleri görmekten bıktım. bunlar yerine sayısal dersleri görmek istiyoruz. Hocalarımızdan da hiç memnun değiliz.

R. Mahmut

Konu: öğrenci servis ihalesi

Şanlı Urfa/Birecik öğrenci servisi ihalesinde duşuk teklif veren firmalar olmasına rağmen ihalenin yüksek teklif veren firmalarda kalması ve bu firmaların son 3 yıldır, değişmemesinden dolayı ihalede bir usulsüzlük yapıldığı açıkça belli olmaktadır. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

O.

Konu: raporlu personele kurs tamamlama belgesi verildi

Bolu ilinde bulunan emine mehmet baysal ozel egitim uygulama okulunda sınıf öğretmenliğinden zihinsel engelliler ogretmenliğine gecen ogretmenler arasinda raporlu olup da kurs tamamlama belgesi verilen ogretmen var. bu konunun aciga kavusturulmasini istiyorum.

L.

Konu: 4+4+4

ben üsküdar küçüksu semtinde oturuyorum. evime on dakika uzaklıkta bir okula öğrenci yolluyorum. bu yeni sisteminizden dolayı gönderdiğim okul orta okul oldu ve tadilata girdi, bu sebepten dolayı öğrencimi istanbul ümraniye hekimbaşı ilkokuluna gönderdiler ama evime çok uzak ve servis sorunu yaşıyorum. bu okula servis yokmuş, ben öğrencimi nasıl bir sistemle okula yollayacağım. bana bir yol gösterirseniz memnun olurum. yoksa öğrencimi okuldan almak zorunda kalacağım. sebebi kim olur bilemiyorum. teşekkür ederim.

G. Avci

Konu: PYBS

09.06.2013 tarihinde kızım N. AVCI’nın girdiği PYBS sonucuna göre kızımın 15 yanlış ve 15 boşu olduğunu öğrendik fakat bu sonucun yanlış olduğunu kızımın 15 boşunun olamayacağını düşünüyoruz. Özellikle Türkçe gibi bir dersten 3-4 tane boşunun olmayacağından eminiz. Sınav kağıdının incelenmesini ve gereğinin yapılmasını arz ederiz.

M. K.

Konu: Burs Şikayet

SAYIN MEB BAKANIM NABİ AVCI‘YA, İSTANBUL GOP MUSTAFA YEŞİL ORTAOKULU ÖĞRENCİSİ E.E.S BURS ALMAYA HAK KAZANMIŞ. AMA BU ÖĞRENCİNİN BABASI N.S’IN YOZGAT SARIKAYA’DA TARLALARI VAR. ORADAN GELİR ELDE EDİYOR. ANNESİ R.S IN GOP TAŞKÖPRÜDE KENDİNE AİT EVİ VAR.

AKRABALARINDAN YOKSULUZ DİYE PARA VE YİYECEK ALIYORLAR. DEDESİ A.Ö’ÜN MAAŞINI DA SANA BAKIYORUZ DİYE ONLAR ALIYOR. AİLEDE HERKESİN LAPTOPU VAR. EVLERİNİ DAHA YENİ YENİLEDİLER. AİLEDE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN GELİR 1000 TL Yİ GEÇİYOR.

NE OLUR BU HAKSIZLIĞI GİDERİN. SADECE BELGE LERİ DEĞİL, GERÇEKLERİ ARAŞTIRIN. BURSU GERÇEKTEN ZOR DURUMDA OLANLARA VERİN. SAYGILARIMLA

Ş. Ş.

Konu: Öğrenci Arasında Ayrım

ben yeşil devlet hatun Anadolu i.h.l okuyorum. okulumuzda kapalı açık ayırımı yapılmakta. ben de okula başım açık giden bir öğrenciyim. bu ayrım bana da uygulanmakta, müdürümüz ve müdür yardımcımız tarafından.

Hocalarımızın önünden kapalı ve farklı bir kıyafetli öğrenci geçiyor fark edilmiyor, söz söylenmiyor, bizim hırkamız farklı olsun, kenara çekilip azar işitiyoruz, hakaretlere maruz kalıyoruz. anadolu bölümündeyim ve düzler anadolular aynı saat ders görüyor, aynı saat girip çıkıyor. bu olaylara bir çözüm bulunmasını arz ederim.

S.

Konu: Okul ihtiyaçları

sayin milli egitim bakanligina, samsun adalet mah bahceli evler arpaslan okulu kayit yaptiran cocuklarin velilerinden okulda kullanilacak diye detarjan, temizlik parasi aliyormus. bu durum samsun okullarinda yaygin olabilir. bu durum arastirilmali ve rezalete son verilmeli. saygilarim ile.

Z. Çelik

Konu: öğrenci dağılımı

bir vatandaş olarak devletin bize verdiği haklar çerçevesinde şikayetimi dile getirmek istiyorum. sanırım devlet olarak adrese dayalı okul sistemi vardır. buna uymayan veli ve okul yönetimleri hakkında cezai işlemler vardır.

kapaklı /çerkezköy/ tekirdağ iline bağlı sanayiciler ilköğretim okulunda dışardan öğrenciler toplanarak özel bir sınıf oluşturulmuştur (isteyen özel okulda da okutabilir ama devletin okulunda özel sınıf olamaz). sınıf öğretmeni olarakta kağan bey olarak verilmiştir. bunu yapan okul iadaresidir.

oluşturlan sınıfta çerkezköy merkez ve kapaklı başka mahallerinde ikamet eden zengin ve torpili öğrenciler ve öğretmen çocukları toplanmıştır. daha önce okul idarine ulaştığımızda kura ile belirleneceğini söyledir. ancak tüm dışarıdan gelen öğrenciler hepsi bir sınıfa düşmesi kura ile değildir.

biz öğretmen ayırımı yapmıyoruz ancak böyle durumlarda kendimizi ezik ve zilmiş olarak görüyoruz. sizden isteğimiz sanayiciler ilköğretim okulunda 1. sınıfta kağan bey ve 2.sınıfta nihat bey alan öğretmenlerin sınıflarındaki öğrencilerin şu an ikamet adreslerini gizli olarak emniyetten istemenizi ve okul yönetimi hakkında gerekli işlemleri yapmanızı rica ediyoruz.

S. Çalişkan

Konu: önlük ve okul ahır gibi

Arnavutköy ilçesi Boğazköy mevkiğindeki ayazma ilköğretim okulu müdür M.B. önlük konusunda çok ısrarcı. forma istemiyor ve sınıfların içi boyasız, leş gibi kokuyor. resmen ahır gibi. oğlum ilkokul 1\A sınıfına yeni başladı, orada nasıl eğitim alabilir ki. ilgilenmenizi rica ederim. saygılarımla.

M. Köse

Konu: ÖĞRETMENSİZ ÇOCUK

İstanbul-Çekmeköy Melahat Hüdai Gürbüz İlkokulu Anasınıfına 5 yaşındaki çocuğumu HAZİRAN ayında kaydettirdim. Bugün çocuğumu okula götürdüm. 5 adet atamalı öğretmen olmasına rağmen 6 adet sınıf oluşturulmuştur. Sınıfın bir tanesinin öğretmeni bulunmamaktadır. Benim çocugum bu sınıftadır. Yetkiliye sorduğumuzda atama olmasının bekleneceği söylendi. Çocuğum baba Öğretmenim nerede? diye sordu. Ben cevap veremedim. Cevap verirseniz çok sevinirim. KIZIM DAHA ÇOK SEVİNİR.

A.

Konu: Tamamlanmayan ilkokul

İstanbul Eyüp Alibeyköyde oturuyorum. semtimizde yeni bir okul açıldı, adı ŞEHİT BASCAVUS MURAT TAS fakat 1.sınıfa gidecek olan kizim, okul hala tamamlanmadigi icin okula gidemiyor. hala cok eksik var. bu duruma el atmanizi rica eder saygi ve hurmetlerimi sunarim.

H. Çoban

Konu: ANAOKULU KAYIT

SAYIN MEM. İST EYÜP İLÇESİ YEŞİLPINAR MAH. 75. YIL İLKÖGRETİM OKULUNA Oglumu kayıt ettıremıyorum. bulundugum adres okula kayıt bolgesınde ve 200 mt uzaklıkta. sayın okul muduru GAZİOSMAN PASA.

İ. Akkan

Konu: kayıt yapılan çocukların okula alınmaması

Sayın yetkili merhaba,
GÖCEK DENİZ TEMİZ İLKÖĞRETİM OKULU

24.06.2013 tarihinde anaokulu için aidatları bankaya yatırılan 06/08/2010 doğumlu ikizler ve 18/07/2010 doğumlu diğer küçük kız, 09/10/2013 tarihinde sabah 9’da okula gidince okula alınmayacaklarını öğrenmiş bulunmaktayım. Bana sunulan mazeretler;
*öncelik 2009’luların (meb öyle bilgi geldi.)
*sizin çocuklarınız daha küçük AYLARI TUTMUYOR

Sizlere soruyorum;
BANA ÖNCEDEN HABER VERİLMESİ GEREKMİYORMUYDU?
OKULA GİDİNCE Mİ ÖĞRENECEKTİM?
ÇOCUKLARIN PSİKOLOJISI NE OLACAK?

MADEM ALINMAYACAKTI, KAYIDI NEDEN ALDILAR? SONRADAN VAZGEÇTİLER. PARA BANKAYA YATIRLILIRKEN, OKULA GİTTİĞİM ZAMANDA ÇOCUKLARIN DOĞUM TARİHLERİNİ BİLİYORLARDI. O SIRADA BÜYÜKTÜLER DE ŞİMDİ Mİ KÜÇÜLDÜLER? BEN ÇALIŞAN ANNEYİM, SİZDEN BU SORULARIN YANITINI RİCA EDİYORUM.

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

P. Yildiz

Konu: OKUL YÖNETİMİNİN VELİLERİ SÖMÜRMESİ

MERHABALAR, BENİM KIZIM İSTANBUL OSMAN FARUK VERİMER İLKOKULUNA GİTMEKTEDİR. OKULUN AÇILMASINA 4 GÜN KALA OKUL YÖNETİMİ GEÇEN SENE TAMAMIYLA VELİLERİN PARALARIYLA YAPILAN SINIFIMIZI DEĞİŞTİREREK YENİ SINIF VERDİ VE SINIFTA SADECE DÖRT DUVAR VAR.

A DAN Z YE YİNE BOYA, ELEKTRİK, KORNEŞ, PERDE, TAHTA, MASAÖRTÜSÜ, ASKI, DOLAP, HATTA TEBEŞİR VE TEMİZLİK GİBİ OKULUN YAPMASI GEREKEN TÜM İŞLERİ YİNE BİZ VELİLERE BIRAKMIŞTIR. BUNDAN HARİÇ GEÇEN SENE DE OLDUĞU GİBİ HİÇBİRŞEYE KARIŞMAYAN OKUL YÖNETİMİ ÜSTÜNE BİRDE BAĞIŞ ADI ALTINDA ZORUNLU KATKI PARASI ALMAKTADIR.

ŞU ANDA ADI GEÇEN OKULDA HEMEN HEMEN BÜTÜN SINIFLARDA CUMA GÜNÜNE KADAR SINIFLARI YETİŞTİRMEK İÇİN USTALAR ÇALIŞMAKTADIR. İLGİLİLERİN BU DURUMLA İLGİLENMESİNİ ARZ EDERİM.

N. Özer

Konu: 1.KADEMEYİ 2.KADEME İLE BERABER OKUTMAK

OSMANİYE KADİRLİ E.Ş.M.İ.OKULU 4.SINIFDA KIZIM OKUYOR. GEÇEN SENE 1. VE 2. KADEME ÖĞRENCİLER, SABAHCI VE ÖĞLENCİ OLARAK AYRILMIŞ İKEN; YENİ ALDIĞIMIZ HABERE GÖRE BU SENE 4. SINIF OLAN ÖĞRENCİLER (3 ŞUBE) 2. KADEME İLE BERABER OKUTULACAK. VELİLER OLARAK BUNUNLA İLGİLİ İTİRAZIMIZI OKUL İDARESİNE YAPTIK.

“BU ZAMANA KADAR BERABER OKUNUYORDU, ŞİMDİ DE OKURLAR…” GİBİ BAŞTAN SAVMA SÖZLER İLE BİZİ GERİ GÖNDERDİLER.

OKUL İDARECİLERİNİN BU DURUMLA İLGİLİ BİZDEN İMZA İSTEMEDİKLERİ HALDE;
BİZE 2. BİR ÇÖZÜM YOLU OLARAK 500 TANE VELİDEN İMZA TOPLAMAMIZ VE SABAHCI ÖĞRENCİLERİN 20 DK.ÖNCE OKULA GİRMESİ VE ÖĞLENCİLERİN DE 20 DK GEÇ ÇIKMASINA RAZI ETMEMİZ TALEP EDİLİYOR…

EĞİTİM SİSTEMİNDE TUTARLILIK VE EŞİTLİK İSTİYORUZ.

M. Kanderun

Konu: ANKARA KUSUNLAR ILK ÖĞRETİM OKULU

ANKARA KUSUNLAR MAHALLESİ OKULUNA 2 GÜNDÜR COCUĞUM OKULA GİDEMİYOR. NEDENİ İSE OKULDA TAMİRAT OLDUNDAN. 3 AYDIR YAPILMAYAN EKSİKLER NEDEN ÇOCUKLAR OKULA GİDECEĞİ ZAMAN YAPILMIYA BAŞLANMIŞTIR. İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

G. Berzek

Konu: Haksız kazanç

Balıkesir-Bandırma 17 Eylül Mahallesi, Atatürk Caddesi No 317-1 adresindeki Özel Gülcan Öğretmen Anaokulu Kurucu Müdürüyüm. Kurumum, mülk sahibinin kardeşi Ö. G. ve eşi tarafından cebren elimden alınmış olup, işyerime alınmamaktayım.

Kurum, adı geçen şahıslar tarafından sigortasız personellerle, eğitim ve öğretimi sürdürmekte olup öğrenci kaydı yapmaya ve haksız kazanç elde etmeye devam edilmektedir.

Durumun incelenerek gereğinin yapılmasını arz ederim. Saygılarımla.

H.

Konu: Yönetmelik

Siz bizim kalmamızı istiyosunuz heralde. çoğu kişi içinde bende olmak üzere sınıfta kalacak. devamsızlık 10 gün yaptınız elinize ne geçecek. AKSİNE TÜRKİYEDE EĞİTİM ORANI YARI YARIYA DÜŞECEK . ZATEN EĞİTİMDE GERİYİZ. GELMİŞSİN EĞİTİMİ BATIRMAYA. ALDIĞIN PARANIN HAKKINI BÖYLE VEREMEZSİN. HER KALAN ÖĞRENCİ AHİRETTE ALSIN HESABINI SENDEN.

K.

YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRMENİZİ ARZ EDİYORUM. BU YAPTIĞINIZ ÇOK SAÇMA.

A. Deniz

Konu: aöf şikayet

merhaba, ben Kayserinin bir köyünde yaşıyorum. dedem ve babaannemle kalıyoruz. çalışma ortamım olmadığı için açık öğretim derslerimi veremiyorum. işletme 4.Sınıfa geçtim ama 3.sınıfın derslerini alttan almak zorundayım ve son sınıftan bir kaç ders seçebileceğim, kredim fazlasına yetmeyecek.

yani otomatikman bir senem uzayacak. kpss‘yi bekleyeceğim 2016 ya kadar. köyde olduğum için çalışamıyorum. bütünleme yok, geçen sene onu da kaldırdılar hiç bi şansım kalmadı . gitgide bütün okuma, çalışma azmim sona eriyor. bu köyden kurtulmam için tek şansım açık öğretimi bitirmek. elime bi meslek almak istiyorum, kimseye muhtaç olmak istemiyorum ama bütün yollar kapanıyor.

Artık şu açık öğretimi zorlaştırmak yerine lütfen bütünleme getirin, sene uzama olmasın. İnanın şimdi okumak isteyen o kadar çok genç kız var ki. nerdeyse hepsi zorlaştı. liseler kolaylaştı, açık öğretim okuyan öğrenciler mağdur oldu. lütfen dikkate alın artık basit bir konu değil.

Gereğini bilgilerinize arz ederim…

A. Keleş

Konu: okula başlama yaşı

sayın yetkililerim, benim çocuğum tam 73 aylık fakat çocuğumun fizki durumu zayıf. ben çocuğumu seneye okula göndermek istiyorum fakat okul müdürü haklı olarak rapor alman hiç bir işe yaramaz diyor ve bana da bir yazı gösterdi. o yazıda 72 aylık çocuğun okula gelmesi mecburdur diyor. benim çocuğumun bu sene okula gitmesi mümkün değil. lütfen bana yardımcı olun.

sayın bakanımızın bu kuralı değiştirmesini içtenlikle rica ediyorum.

Y. Düzgün

Konu: kaymakamlık burs başvurusu

kaymakamlık bursu başvurusu için sinanpaşa kaymakamlığına gittim. orada beni konuyla ilgili a. koçak’ın bulunduğu birime gönderdiler. burada bulunan a. koçak beni rencide edici sözcüklerde bulundu. benim ve arkadaşımın kaymakamlık bursu başvurumu kabul etmedi. bana k.. etti ve gururumu kırdı.

devletin biz öğrenciler için verdiği bursu sanki kendi ceplerinden çıkıyormuş gibi bizden kıskanıyorlar. diğer burs başvurularını kaçırdığım için bu bursu kaçırmak istemiyorum çünkü maddi durumumuz yeterli diğil, gereğinin yapılmasını istiyorum.

D.

ben lise 1 öğrencisiyim. ortalamam 2.49-2.50 olsa gecicem. yarım puana ihtiyacım vardı ingilize ve edebiyat dan sorumluluk sınavına girdim. İngilizceye girdim fakat beni edebiyat sınavına almadılar. gerekçesi ise dersim 3 müş fakat araştırdım müfredatda böyle bişey yok. araştırdım yazdığım dilekçeyi sisteme girmeyi unutmuslar. İngilizceye girdim hocam soru sormadığı halde 20 vermiş eğitim hayatımı bitirdiler. yarım puanla bunun sorumlusu kim olucak 🙁 benim hayatımla oynadılar, lütfen bişeyler yapın ilgilenin.

F. K.

Konu: yönetici atamaları

07.08.2013 tarihinde yayımlanan MEB Yönetici Atama Yönetmeliğine göre 21/08/20013 tarihinde müdürlüğü münhal okullar için duyuruya çıkan Elazığ il Milli Eğitim Müdürlüğü’nün aşağıda belirttiğim uygulamalarından şikayetçiyim ve gereğinin yapılmasını arz ederim.

1-Elazığ il Milli Eğitim Müdürlüğü ilgili takvimde 02/09/2013 tarihinde Sınava Dayalı Yönetici atamalarını sonuçlandıracağını belirtmesine rağmen bu atamaları ancak 11/09/2013 tarihinde sonuçlandırmıştır.Bu konuda çeşitli olumsuz değerlendirmeler yapılmaktadır.
2-Başvurular mebbis sistemi üzerinden elektronik ortamda alınmayıp dilekçe ile başvurular alınmış ve Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formlarındaki bilgilerin sıhhat derecesi konusunda şaibeler bulunmaktadır, özellikle daha önceki başvurularında da aynı belgeye iki defa ayrı puan veren (Yüksek lisans dolayısıyla almış olduğu Uzman Öğretmenlik için hem yüksek lisans hem de uzman öğretmenlik puanlarını ayrı ayrı hesaplayan ve 11/09/2013 tarihinde Valilik Onayı ile İlimiz Orgeneral Bedrettin Demirel Anadolu Lisesi’ne ataması yapılan Z.Y. isimli Okul Müdürü’nün Ek-1 Yönetici Değerlendirme Puanının sağlıklı hesaplanmadığını düşünmekteyim.)
3-İlgi Yönetmelikte “Sözlü sınav sonuçlarına itiraz Sözlü Sınav ve Değerlendirme Komisyonuna, ilgililere tebliğ tarihinden itibaren üç iş günü içerisinde yapılır.” Hükmünden sözlü notlarının ilan edilmesi gereği ortada iken sözlü notları ilan edilmemiş ve yapılabilecek itirazların önüne geçilmiş ve talebimize rağmen tarafıma bilgi verilmemiştir. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğünde atamadan sorumlu Şube Müdürü ‘herkese aynı sözlü notu verdik ve sözlü notunun herhangi bir etkisi olmamıştır’ diyerek bir nevi Yönetmeliğin bu husustaki amir hükmünü ve Bakanlığımızın bu konudaki iradesini değerlendirmeye almadıklarını beyan etmiştir. Eğer mülakat notu bilenle bilmeyene aynı verilecekse, liyakat esaslarına ve ilgili yönetmeliğin 11. maddesinde belirtilen esaslara göre bir değerlendirme yapılmayacaksa neden mülakat yapılmış ve iki gün boyunca çoğu idareci olan adaylar sabahtan akşama kadar İl Milli Eğitim Müdürlüğünde bekletilmişlerdir.Mülakatta her adaya 1 Genel kültür 1 de Mevzuat sorusu sorulmuş ve iki soru ile mülakatın ciddiyet derecesi ortaya konulmuştur.(Ayrıca sorulan soruları bilmediklerini çıkışta açıkça ifade eden adaylar olmasına rağmen herkese neden aynı puan verilsin)
4-Mülakattan bir gün önce önceden belirlenmiş olan Mülakat Komisyonu değiştirilmiştir.
5-İlgili yönetmelikte “Eğitim kurumu müdürlüğüne yapılacak atamalarda; türü itibarıyla ayrı ayrı her ilde ilan edilen boş eğitim kurumu yöneticiliği sayısının üç katı kadar aday, yazılı sınavda başarılı olmak kaydıyla puan üstünlüğüne göre sözlü sınava çağrılır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip adaylar da sözlü sınava çağrılır.” Denilmesine rağmen baraj puanını aşan bütün adaylar mülakata çağrılmıştır.
6-Adayların İl Milli eğitim Müdürlüğü web sitesinde önce sınav puanları ilan edilmiş sonrada sözlü yapılmadan ek-1 puanları ilan edilmiştir. Oysa ilgi Yönetmelik uygulaması yazılı puanı sözlü puanı ve bunlara ek-1 puanı eklenmesi sonucunda oluşan puanın Valilik Onayına sunulacak asıl puan sıralamasını oluşturacağını mücbir kılmaktadır. Ancak bu kurala uyulmamış tamamiyle keyfi bir uygulama yapılmıştır.
7-Sıralanan hususlar göz önünde bulundurulduğunda yapılan işlemin yönetmeliklere , hak, hukuk ve adalet ilkelerine aykırı olduğunu düşünmekteyim.

Yukarıda belirttiğim hususlar dolayısıyla gerekli değerlendirmelerin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.

T.

Konu: Öğretmenin öğrencilere dayak atması ve geç gelen öğrencilere 1 TL. ceza vermesi

Afyonkarahisar İl Merkezinde bulunan Beyazıt İlköğretim Okulu öğretmenlerinden M. A. okulda bulunan öğrencilere ithamlı, aşağılayıcı konuşmaları ve öğrencilere dayak atması sebebiyle öğrencilerimiz mağdur durumda kalmaktadırlar.

Bir de okula herhangi bir nedenden dolayı geç gelen öğrencilerden 1 TL. (Bir Türk Lirası) ceza mahiyetinde para alıyor.

Bu öğretmenin tarafınızca denetlenmesi ve gerekli cezai müeyyidenin uygulanmasını Arz ederim.

Y. Mutlu

Konu: EĞİTİM BİLMECESİ

MRB. KONYA‘DA OTURUYORUM. İKİZ ÇOCUKLARIMIN HER YIL ÖĞRETMENİNİN DEĞİŞTİĞİ HAKKINDA DAHA ÖNCE DE MESAJ GÖNDERDİM AMA TENEZÜL EDİP DÖNEN OLMADI BANA.BU GÜN ÇOCUKLARIMIN ÖĞRETMENİYLE GÖRÜŞTÜM. GEÇEN YIL OTUZ KÜSÜRLERDE OLAN SINIF MEVCUDUNUN BU YIL ELLİ LERE ÇIKMA İHTİMALİNİN OLDUĞUNU, SINIFIN BÖLÜNME VE ÖĞRETMENİN DEĞİŞEBİLECEĞİ İHTİMALİNİ SÖYLEDİ BANA.

GEÇEN YIL SINIF MEVCUDUN ÇOKLUĞUNDAN DOLAYI ÇOCUKLARIMIZ DÜZGÜN BİR EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ GEÇİRMEDİLER. BU YIL NE OLACAĞI YİNE MEÇHUL.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BU ÜLKEDE NE İŞ YAPAR, LÜTFEN BİRİ TENEZÜL EDİP İLGİLENSE BU DURUMLA. KONYA İMKB İLK ÖĞRETİM OKULU. OKULLARIN AÇILMASINA BİR KAÇ GÜN VAR HALA OKUL YÖNETİMİ BİR AÇIKLAMA YAPMIYOR. BAKANLIKTAKİ YÖNETİCİLERİ GÖREVE DAVET EDİYORUM. OLMADI BAŞBAKANIMIZA YAZACAĞIM.

O. Kanburoğlu

Konu: Okul kayıt parası

Kağıthane, Hürriyet Mahallesi, Ahmet Çuhadaroğlu İlköğretim Okulu‘nda görevli olan Müdür H. G. öğrenci velilerinden kayıt ücreti alıyor.

Birçok defa Alo 147 hattını aradım şikayette bulunmak için fakat ulaşamadım. Bu konu hakkında gereğinin yapılmasını arz ederim.

    A.

    O. Kanburoğlu’na kesinlikle katılıyorum.

    şikayet, ihbar edecegimiz yerler pasif durumda kapalı veya ulaşılamıyor. ne internetten ne telefondan.

    tekirdağ-çorlu myo kayıt yenileyenlerden normal ögretim süresinde bitiremeyenler harç parası 95TL ve “pul” denilerek 20TL alınıyor. ihbar için meb sitesinden birçok kez denememe ragmen e-posta gonderemedim, telefon mesgul acan yok.

S.

Konu: öğretmen memnuniyetsizliği

İstanbul gaziosmanpaşa küçükköy ALP ARSLAN İLKÖĞRETİM okulunda görev yapan öğretmen H. G. öğrencilerine hakaret edip, dayak atıyor. ilk önce inkar ediyor daha sonra kabul ediyor, bir daha tekrarlanmayacak diyor ama bir kaç gün sonra tekrarlanıyor ve bu öğrenciler daha 1.sınıfa gidiyolardı geçen sene, bu sene 2.sınıfa geçtiler.

yaşı itibariyle de emekliliği gelmiş durumda. çocuklara lakap takıp vurması biz velileri çok rahatsız etmeye başladı. eğer imza talep ederseniz bunu da sunabiliriz. en kısa zamanda gerekeni yapmanızı rica ediyoruz. 2/B SINIFI VELİLERİ OLARAK.

N. Baysal

Konu: Nakil Sistemleri

İyi günler. Çocuğum 5.sınıfa geçti. Adresten dolayı mahallemde çıkan okula göndermek istemiyorum. Mezun olduğu okul eş okula verildi. Oraya göndermek istiyorum. Arkadaşları, öğretmenleri oraya geçti. 3 haftadır okula gidip geliyorum. Sistem açılmadığı için nakil almıyorlar. Pazartesi günü okul açılacak. Yalvarıyorum şu sistemi açın. Çocuk perişan, üzülüyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Lütfen bir an önce sistemi açın.

Çocuğum başarılı ve mahallemdeki seviyesi düşük okula göndermek istemiyorum. Çocuğum öğretmenlerine ve arkadaşlarına alıştı. yani illa ki de param olup da koleje mi yazdırmam gerekiyor?
Saygılar.

T. Başar

Konu: etüt paraları

beyoğlu namık kemal ilköğretim okulunda aylık etüt paraları 100tl dir ve yemeğe de bu öğrencilerin kalmaları gerekmektedir. toplam ayda 300 tl oluyor. 2 öğrencim var. etüt zorunlu değil deniyor ama sınıf çoğunluğu kalınca bırakmak zorunda kalıyoruz.

yılda 6 bin tl bir devlet okulunda okuyan 2 öğrenci için çok fazla. lütfen okul en azından etüt ücretlerini düşürsün. okadar paramız olsa çocuğumuzu özele göndeririz.

Ş. Özen

Konu: MEB’NİN YETERSİZ KİTAPLARI

1-İSTANBUL SANCAKTEPE SAMANDRA VEYSEL KARANİ İLKÖĞRETİM OKULUNDA ÇOCUĞUM BU SENE 1. SINIFA BAŞLADI. VELİ TOPLANTISINDA TARAFIMIZA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ VERDİĞİ KİTAPLARIN YETERSİZ OLDUĞU VE YENİ KİTAPLAR ALINACAĞI VE BİZLERDEN ÜCRET TALEP EDECEKLERİNİ SÖYLEDİLER. DOĞRUMU, DOĞRUYSA MEB NİÇİN EKSİK KİTAP DAĞITSIN?

2-BİZLERDEN 100 TL. PARA İSTENDİ DEĞİŞİK TALEPLER DOĞRULTUSUNDA.

Ş. Aşçı

Konu: Oğlumu okula yerleştiremiyorum

… İlçemizin Fındıklı Mahallesinde okul sıkıntısından dolayı izdiham oluşmuştur. Velisi olduğum Öğrencinin bu şartlar altında eğitim görmesinden şikayetçiyim. Burada okul sıkıntısından dolayı çocuklarımız iyi eğitim görememektedirler. Buradaki okula yazdırmamak istiyoruz fakat mahalle dışı okullara gittiğimizde ise bizi geri çevirip yardımcı olmamaktadırlar. Gereğinin yapılmasını arz ederiz.

G. T.

Konu: ALFA KOLEJİ

ANKARA ALFA KOLEJİNİN BÜNYESİNDE BULUNDURDUĞU ÖĞRETMENLERİ 01 EYLÜL TARİHİNDE ÇALIŞMAYA BAŞLATTIĞI, SÖZ KONUSU TARİHTEN İTİBAREN ÇALIŞMAYA BAŞLAYAN ÖĞRETMENLERİN SİGORTA PRİMLERİNİN YATIRILMADIĞI VE 15 EYLÜL 2013 TARİHİNE KADAR OLAN ÇALIŞMALARININ HERHANGİ BİR ÜCRETİN ÖDENMEYECEĞİ KONUSUNDA USULSÜZLÜK YAPILDIĞI.

SÖZ KONUSU OLAYIN MEB TARAFINDAN ARAŞTIRILMASININ UYGUN OLACAĞININ DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR.

M. Üzel

Konu: okulladra kitap satışının önlenmesi ve rantın önüne geçilmesi

Merhaba, diyarbakır kayapınar ilçesi vehbi koç ilköğretim okulunda birinci sınıf ve anasınıfı. okulunun kitapları okul tarafından satılmaktadır.

N. Kanakoğlu

Konu: Kızımın eğitimi hakkında

Sayın Yetkililer ve ilgili Müdürüm. İlayda S. 3.. nolu 9. sınıfı 2. yıl tekrar etmiş bir öğrencidir. Geçen sene başarılı olamamış ve bu yıl okul değişkliği yapıp özellikle okul değişiminden sonra birçok dersleri düzeltmiştir.

Baba ve babaanne ile yaşamından sonra ben annesi kızımla ciddi anlamda ilgi göstermeye ve bu çocuğu toplumumza kazandırma uğraşısı vermekteyim. Tabi çocuk evde yalnız, ben çalışıp hayatımı idame ettirmek zorundayım. artı kiradayım ve mecburum. tek başıma br mücadele vermekteyim.

Nuri C. geçen hafta geldi,k gittik maalesef bizi bir vatandaş olarak alıp konuşan yüzümüze bakan bir ne müdür ne yetkliye ulaşabildik. 4 dersinden 1 dersi biyolojiden ümit ettik 25 alabilmiş. Mat. ve kimyadan yapamam dedi. Geometriden de sıfır almış sınavda.

Yapılabilicek ne var ya da ne yapabiliriz desem de diyemedim, muhatap bile maalesef kimse bizi almadı . Bu durumda çocuğunun evde yalnız kalıp daha da pskolojisinin bozulmaması açısından anlayacağınız bir anne olarak yardımlarınızı talep ediyorum.

E. Y.

Konu: sinifta birakma

Benim ikiz baldizlarim var ve onlarin 28 arkadası sadece onlarin sinifı. okul genelinde daha fazla. bu cocuklari iki senedir sinifta birakiyorlar. bu sene sondu, okula devam edemeyecekler. biz bu cocuklari napacagiz. evlendirelim mi bu yasta? okul muduru takmis tum cocuklara. gereginin yapilmasini istiyoruz. kayseri bünyan cok programli lisesi. lutfen buna bir care bulun yoksa bukadar cocuk ne yapacak.

A. Şatal

Konu: cengiz topel ilk okulu ve yönetimi

cengiz topel ilkokulunun dışarıda olması 1.sınıflardaki ögrenciler için sıkıntılı oldugunu veliler okul yönetimine bildirdiklerinde, okul yöneticileri velilere çoçuklarınıza güvenemiyorsanız okula göndermeyin diye cevaplar verdiklerini, halen okul tuvaletlerinin dışırada olması 1.sınıf yaşındaki çoçuklar için ne kadar zor olacagını, kışın yagmur ve soğuklarda bu çoçukların ne kadar zorluk çekegini sizde tahmin ediyorsunuzdur.

sizlerden ricam konuya hassasiyetinizi gösterseniz, bina içerisinde tuvaletlerin en kısa sürede yapılmasını saglarsanız.

S. E.

Konu: ÖĞRETMEN DEĞİŞİMİ

09.09.2012 yılı itibariyle Pir Sultan Abdal İlköğretim okulu Ana sınıfına başlayan Z. N. ERDOĞAN ın annesiyim. 16.09.2013 te kendisini okula götürdüğümde kapıda bize kızımın öğretmeni Hilal O.’NIN öğrencileri bugün gelmesin bir iki gün sonra biz haber veririz, Hilal öğretmen ayrıldı dedi.

Kapıda karşılaştığım bu manzara beni çok üzdü. bir devlet okuluna yakışır değil diye düşünüyor ve bunun tamamen okul yönetim eksikliğiyle olduğunu düşünüyorum. İşyerine gelip direk Sayın Müdür Yardımcısı Mustafa bey’i aradım, neden velilerin bilgilendirilmediğini ve sabah bunu öğrenmek zorunda kaldığımızı sordum, bana neden bilgi vericeğiz ki, ben öğretmen pazartesi atanır diye düşündüm, atanmadı ne yapabilirim hanfendi, bana hesap sormayın.

böyle işte, yapacak birşey yok diye bir Müdür Yardımcısına yakışmayan edayla cevap verdi .Hilal hanımın 16 sında Okuldan ayrılacağı bilgisininin bize verilmesi gerektiğini düşünüyorum. bu çok basit bir işleyiş ama mdr yrd nin tavrı ve konuşma tarzının yanlış olduğunu düşünüyor ve kendisinin bu konuda uyarılması hususunda gereğini rica ederim.

M. Gürsoy

Konu: Okulun pisliği
Eğer ilgilenirseniz okulun adı: İsa Yusuf Alp Tekin. Yer bağcılar Güneşli.

Merhabalar, Kızım bu yıl ilköğretim ikinci sınıfa başlıyor. bugün (16.09.2013) kızımı okula götürdük. gittiğimizde okul o kadar pisti ki öğrencilerin geçen sene karne günü yerlere attıkları pislikler bile hala sınıflarda duruyor.

Tuvaletler leş gibi, koridorlar pislik içinde, okulun halini görmeden benim anlatmamla kesinlikle anlayamassınız. Ben burada ne kadar yazarsan yazayım sonuç alamayacağımı biliyorum. daha öncede okul zorunlu bağış yüzünden şikayet edildi ama sonuç sıfır.

N. Gülerim

Konu: okulda sıra yok

hendek şehit mahmut ortaokulunda yeni açılan sınıflarda sıra yok. öğrenciler nerede oturup ders görecek. hocalar hazirandan beri bekliyoruz diyolar. nerede ders yapılacak. lütfen biran önce konuyla ilgilenin. saygılar.

H. Okumuş

Konu: okulda sınıfımıza yer verilmiyor

çakmak ilköğretim ortaöğretim oldu, dolayısıyla ilkokul 4.sınıf öğrencilerimiz yeni yapılan Fatih ilköğretime geçmeleri gerekirken, ordan taşınması gereken imamhatipler taşınmadığı için çocuklarımıza Çakmak ortaokulunda, sağlıksız, daracık, hatta sınıf bile değil, fotokopi odasına tıkıştırıldılar.

İstanbul gibi bir şehirde bize görülen bu muamele nedir. Çouklarımıza bunu mu layık gördüler. ben bu ülkenin gidişatından çok memnun bir vatandaş olarak, bunu yaşamak beni çok üzdü!

A. Yaslan

Konu: sınıf geçme

Benim çocuğum 2.sınıfa geçti, ama ben geçmesini istemiyordum. Rapor aldığım halde sınıfta bırakmadılar, okuma yazma öğrenemedi. her şekilde sınıf geçmesini istemiyorum. ilgilenirseniz çok memnun olurum! okuyun mesaj havada kalmasın.

E.

Konu: Sınıf Mevcutları + 6.Sınıfların Öğlenci Olması.

Doğa Ortaokulunun Sınıf mevcutları çok fazla olasına rağmen civar okullardan hala öğrenci almaktadır. Ve sınıflar 25 kişiden 33-37 kişilere kadar çıkmaktadır.

Ayrıca okulumuzda 5 ve 6.Sınıflar okul mevcudu yüzünden öğlenci olmak zorunda kaldı. Derhal bu konuya el atılması gerekmektedir.

H. Kaya

Konu: sınıfın fiziki yetersizliği

Sınıfımızdaki klima okulun bütçesinin yetersizliği sonucu yenilenememektedir. Bu sıcak günlerde sınıfta öğrencilerim bunalmakta ve ileride havaların soğuması nedeniyle ısınma problemi yaşamamız kaçınılmaz.

Ayrıca sıralarımızın durumu içler acısı. Sınıfta parasızlık nedeniyle projeksiyon makinemizin olmaması, dersleri işlerken teknolojiden faydalanma imkanından yoksun bırakıyor. Bakanlığımızdan ricamız bu sorunlara bir çözüm bulması ve bize yardımcı olmasıdır.

Bir sınıf öğretmeni olarak başarılı öğrencilerimin olması en doğal hakkımdır. bunun için elimden geleni yapıoyorum ancak yukarıdaki sorunları çözmekte sizden yardım istiyorum.

Şimdiden çok teşekkür ederim .Saygılarımla
H. KAYA
TARSUS Hasan Karamehmetler ilkokulu, 4 E Sınıf öğretmeni

S.

Konu: okul saatleri

izmir murat reis ilköğretim okulu tam gün oldu. saatleri açısından velileri ciddi anlamda sıkıntıya sokmuştur. bir çok veli çalışmakta, sabah 8.50 ilk ders saati ve bir çok kişinin mesaisi 8.00 da başlamaktadır.

öğlen yemek saati 40 dk olup velilerin özellikle çalışan veliler için çok büyük sorun. veliler sorunu çözsün biz sorumluluk almayız deniyor. en azından beslenmesini yapıp bahçede oynarken okulun himayesinde oldugunu bilmek, öğlen okula gelemeyen velileri rahatlatacaktır.

okulun bitiş saati 2.30 olup okul bir ücret karşılığı etüt düzenlense çok iyi olur. başka okula vermek istedim. kızım arkadaşlarından ve ögretmeninden ayrılmak istemiyor. okul başladı ve resmen eziyet başladı.

bu konuyu tekrar gözden geçirirseniz sevinirim. teşekürler.

B. Anık

Konu: izmir konak mersinli endüstiri meslek lisesi

ben izmirden bir veliyim, adım b. anık. oglumu izmir konak mersinli endüstiri meslek lisesine yazdırdım, keşke yazdırmasaydım. bügün okulun ilk günü, okuldaki bir ögretmenin konuşmasını duymanızı isterdim.

okulda bazı ögrencilerrin haraç istediklerini soylüyor. bu nasıl bir sistem, nasıl idarecidir ki önlem alamıyor. siz diyorsunuz ya okusun, ben oglumu böyle bir okulda okutmak istemiyorum. okul tuvaletinde bile sigara içelebiliyorsa, siz sizin evladınız böyle okulda çocugunuzu okutmak istermisiniz. ben okumadım ama çocugumu böyle ortam da okutmak istemem.

sizden bir cevap gelmez ise oglumu okuldan almak zorun kalacagım, ben oglumu okumaya göndermek istiyorum ama böyle bir okula degil. okul önünde bile çocuklar sigara içebiliyor. lütfen bir çare. bizim polis teşkilatımız nerede? bu gençler kolay büyümüyor. saygılarımla.

F.

Konu: 75 yıl okulu

okulun tualetleri berbat, sıralar çok eski, hala tahtaya tebeşir kulanılıyor. alerjisi olan çocuklar var. öğretmen yaşlı ve yetersiz. parası olan istediği öğretmene gidiyor mu? nasıl eğitim anlayışı.

S. Can

Konu: egitim kurumunda usulsuz para toplama

pendik turgut reis ilköğretim okulunda zorla usulsuz para toplama. herkesten 150 + 30 tl para isteniyor. bahaneleri bilgisayar, projöktör vs.. gibi şeyler. 30 tl temizlik parası isteniyor, 1. sınıfta toplanan parayla araba alınır. bu paralar nereye gidiyor vede alınan mazemeler satılıyor. kamyonetlere yüklenip satıyorlar.

K.

Konu: semtimizdeki okul yönetimi
Semt: ?
Okul: ?

okula yeni başlayan 6-7 yaşlarındaki öğrencilerimize çeşitli eşya taşıtıyorlar. 1 inci sınıfların annelerini içeriye almıyorlar. çocuklarla ilgilenmedikleri için çocuklar sınıf ve öğretmenlerini bilmedikleri için ağlayarak dışarıya, ailesinin yanına geliyorlar. takip ederseniz neler olduğunu göreceksiniz.

H. Şer

Konu: öğretmen değişikliği

Sayın bakanım, benim çocuğum 3`e gidiyor, 3`ü öğretmen oldu. çocuğun piskolojisi bozuluyor. bir öğretmen başladığı işi bitirmeli diye düşünüyorum. bu arzumuza bir çare olursanız size minnettar kalırım.

H. Kiliçaslan

eğitim öğretim yılinda okulun taşimali sistemini beğenmediğimi beyan ederim. 12yıllık eğitim mecburi de neden 5-30km arasi lise taşimaciliği mecburi değil. DEVLETİMİZİN bu gücü yok mu. yozgat ili çayiralan ilçesine bağli elçi koyune taşima var fakat lise ögrencilerine neden yok.

SERVİS ÖZELE GİRİYOR 1000 TL DE para isteniyor. benim oğlum zeka özürlü degil, illaki psikiyatra git rapor al öyle halledelim deniyor. bu rezillik nedir. lütfen ben yeşil kartlıyım diye 2 büklüm memura izah etmek zorunda kaliyorum. Lütfen açiklama bekliyorum.

M.

Konu: lisede geçiş

defalarca milli eğitim bakanlığına dilekçe yazdım. bana olum dediler ve ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvurun dediler. her defasında ilçe milli eğitim müdürlüğüne gittim ama bir türlü işim hallolmadı.

ben M. solmaz. bügün okul geçişi için tekrar ilçe milli eğitime gittim, resmen beni azarlayıp ilçe müdürüne yolladılar. ilçe müdürü ise dünden beri gelmemiş. milli eğitim böyle insanlarla dolu. buna bir çare bulun. ya ilçe milli eğitim kız öğrencileri okutmak istemiyor herhalde. benim derslerim iyi olduğu halde başka bir okula geçiş yapamadım.

parası olan ve torpili olanlar ise veriyor parayı istediği okula, evinin yanındaki okula, anadoluya gidebiliyor. benim torpilim yok, param da yo.k ne yani yapamadığım derslerin içinde delireyim mi.

bana bir çare bulun ya. şikayetçiyim. ilçe milli eğitimden gereğinin yapılmasını arz ederim.

O. Karayaka

Konu: çekmeköy ilköğretim okulu

Sayın yetkili, Çocuğum 3 senedir devam ettiği okuluna bu sene ders başı yaptığında büyük bir şokla karşılaştı. aynı zamanda o şoku biz veliler de yaşadık. sebebi ise öğrenci sayısının çok fazla olmasıydı.

okul bahçesi emin olun ki büyük bir miting alanı gibi kalabalık, tabi bu esnada kavgalar da eksik olmuyor. ufacık çocuklar önünde insanlar birbirlerini parçalıyor. zaten bizler hep beraber televole geçliği yetiştirdiğimiz için belki bu olaylar sayın yetkililerin hoşuna gidiyor çünkü ne okul yönetimi bu olaya müdahale ediyor ne de çekmeköy milli eğitim müdürlüğü.

tabi burada çocuğunuzu çok seviyorsanız ve iyi bir eğitim vermek istiyorsanız özel okula gönder diyebilirsiniz ama malesef çünkü özel okulların ücretlerini herkes gibi sizler de biliyorsunuz. onun için sizlerden bu konuyla ilgilenerek olayı yerinde görmenizi ve gerekli düzenlemeleri yapmanızı rica ediyorum. SAYGILARIMLA

A. Taş

Konu: İskenderun lisesi OKUL KAYIT PARASI VE tehtidi
ben a. taş,
cep tlf (054264599**)
konu yegenim m. takmaz ve ablam f. takmaz hakkında;

lise 1 sınıfta kalan yegenim ve ablam iskenderun lisesine tekrar kayıt yaptırmak için okula giderler, müdür ve yardımcısı A. K. ile ayrı ayrı görüşüp maddi imkanının olmadıgını beyan ederek KAYIT PARASI İÇİN 100TL istenir yoksa kayıt yaptırmanın İMKANSIZ OLDUGUNU OKUL YÖNETİMİ SÖYLER.

ablam f. takmaz YALVARARK MADDİ İMKANSIZLIKLAR İÇERİSİNDE OLDUKLARINI DEFALARCA SÖYLEMELERİNE KARŞIN GİDİN İSTER İLÇE MİLLİ EGİTİM MÜDÜRÜNE İSTER (ALTINI ÇİZEREK SÖYLÜYORUM) MİLLİ EGİTİM BAKANINA ŞİKAYET EDİN HATTA SELAMIMI SÖYLEYİN DİYEREK ablam ve yegenimi KOVMUŞTUR ve TEHDİT EDEREK BU LİSE BİTMEZ DEMİŞTİR.

ablam da ilçe milli egitim müdür yardımcısı ile bizzat görüşüp durumu anlatmıştır. sayın İLÇE MİLLİ EGİTİM MD.YRD. konuya el atarak malum okul yönetimine bir yazılı imzalı not yazmıştır, buna ragmen büyük tartışmalar kavgalar sonucunda PARA VERMEDEN KAYIT YAPILMIŞTIR. bizim kavgamız okul yönetiminin ne bakanlıgı nede ilçe M.E. müdürünü TAKMAMASI ve kırıcı konuşması.

şimdi soruyorum sayın bakanımıza; televizyonlar, gazeteler, medya ve MEB bangır bangır bagırarak kimseden PARA istenmeyecek -ama isteyen maddi imkanları olan BAGIŞ çatısı altında MAKBUZ karşılıgı PARA verebilir- denildiği halde bu İSKENDERUN LİSESİ müdürü ve yardımcısı hangi hakka dayanarak para isteyebiliyor ve hangi hakla TEHDİT edebiliyor.

bende BİR T.C. vatandaşı olarak ablam ve yegenimin haklarını sonuna kadar savunacagım ve Milli egitim bakanından bu konuda bir açıklama bekliyorum. AKSİ HALDE BU KONU inada binmiş gidebildigim her yere kadar MEDYA VE BASINA VE DİGER BAKANLIKLARLA VE SAYIN BAŞBAKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN beyfendiye kadar bu konuyu taşıyacagım.

Gereginin yapılmasını siz büyüklerimden rica ediyorum. olayın daha ayrıntılı bilgi almak içi olayı yaşayan ablam f. takmazla görüşebilirsiniz. cep tlf 053520701**. şimdiden ablam ve yegenim adına yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

Ö. O.

Konu: DERVİŞLER İLKÖĞRETİM OKULU

MERHABA, ADANA YÜREĞİR SARIÇAM İLKÖĞRETİM OKULUNDA VELİLERE TEMİZLİK YAPTIRILIYOR VE HADEME YOKMUŞ GİBİ SANKİ OKULLARDA BİZ VELİLER ÇALIŞIYORUZ. VAKTİMİZ YOK HADEMELER NE İÇİN MAAŞ ALIYOR VE OKULDA ÖĞRETMENLER DERS İŞLERKEN BİR ŞEYLER YİYORLAR, O DA YETMEZMİŞ GİBİ SINIFLARA KETIL GETİRİP SINIFTA KAHVE YAPIP İÇİYORLAR.

ÇOCUKLARIMIZ DA DAHA 3.SINIFA GİDİYORLAR EVE GELİNCE ANLATIYORLAR. ÖĞRETMENİMİZ SINIFTA YİYİP İÇİYOR BİZİM DE CANIMIZ ÇEKİYOR. ÖĞRETMEN DERS İŞLEYECEĞİ YERDE BİR ŞEYLER YİYİP İÇMEKLE MEŞGULLER. BUNA BİR VELİ OLARAK MÜDAHALE YAPILMASINI İSTİYORUZ. SAYGILARIMLA TEŞEKKÜR EDERİM.

G.

Konu: cocugum anasınıfına ogretmenler tarafından kabul edilmemesi

seferihısar urkmez nilufer degerli anasınıfı okulundaki anasınıfı ogretmenleri iki cocugu okula kabul etmemişlerdir. Ben asker esiyim ve cocugumun babasi vefat etmiştir.

Yetim cocugumun ve benim bu sekilde kotu karsılanmaktan dolayı cok uzgunum. Ogretmenler tarafından altı yasındaki cocugumun okula alınmaması gibi bir soz konusu olabilir mi?

lutfen rica ediyorum bu sorunu cözeerseniz sevinirim. cocugumun egitimine engel olan ogretmenınde uyarılmasını rica ediyorum.

A. Beydoğan

Konu: okul değişikliği

yiğenim 9.sınıf imam hatip lisesinde kaldı. imam hatip lisesine gitmek istemiyor. biz de meslek lisesine göndermek istiyoruz fakat olkular kontenjanı dolu diye almıyorlar. ne yapmamız gerekiyor. acil cevap yazarsanız sevinirim.

A.

Kimden: ERHAN İŞÇİ
Konu: şikayet

İleti Gövdesi:
Sayın yetkili okullara çocuklarımızın iyi bir eğitim alabilmesi için aylık 100 tl aidat yatırıyoruz ve bunların karşılığını almak istiyoruz bunlar nedir temizlik iyi bir eğitim verilen yemeklerin ona değer olması gibi vb şeyler .sizden birde bişey öğrenmek istiyorum öğretmenler velilerden kendileri için veya okul için bişeyler alınmasını talep edebilirmi sıra bilgisayar bakovizyon yazı tahtası gibi bunları devlet karşılamıyormu zaten ama o temizlik konusu çok önemli onla ilgilenmenizi istiyorum teşekkür ederim

H.

Okullarda öğrencilerden yasal olmayan bir şekillde zorla para toplayıp, bunun yasal olmadığını dile getiren öğrencileri ise arkadaşları önünde rezil ediyolar.

.. Dilek

Pybs eylül ayı parası halen ödenmemiştir. oğlum izmir fevzi çakmak orta 2.sınıf öğrencisidir. lütfen ilgilenmenizi rica ediyorum.

.. Buket.u.

Ben bu sene yeni sistem olan teog sınavına girdim. Fen’den 1 yanlış iken 2 yanlış, Türkçe tam doğru iken 1 yanlış, Matematik (iptal edilen sorudan kalan 19 soru 100 puana bölünerek soru başına puan mı hesaplandı) Tam doğru iken 1 yanlış, İngilizce 6 yanlış iken 7 yanlış olduğunu sonuçlar karneye yansıyınca öğrendik. Lütfen cevap kağıdımın tekrar okunup bir yanlışlık varsa düzeltilmesini, hangi soru cevaplarım yanlış ise bilgisini verirseniz sevinirim çalışmalarınızda başarılar dilerim. Arz arz ederim. 26.01.2014

S. Dinç

Arkadaslar, ben istanbul kartal’da oturuyom, ben hayatım boyunca pendik fen sürücü kursu gibisini gormedim. 500 tl’ye anlaşıyorum dersten kaldığım zaman 100 tl para alıyor, sizlere arkadas tavsiyesi sakın o kursu tavsiye etmiyorum.

E. Durgut

Okullarda bağış altında para toplanıyor yada insanlara bir liste veriliyor bunları alıp gelin çocuğun kaydını yapalım diye, tebeşirleri bile bizden istiyorlar, ben bunları devlet zaten veriyor dediğimde devletin bunları karşılamadığını söylediler.

S. Akpınar

Ben izmir karşıyaka’dan Selma A. Oğlum 6.sınıf öğrencisi, ekonomik bakımdan çok mağduruz. Eşimden ayrıyız, ev kirası ödüyorum. Devlet bursu için ilk etapta başvuru yaptım. 32 puan aldı fakat tercihlerde istediğimiz okul yoktu. İzmir Karşıyaka Yamanlar Koleji, ben de tercihimi başka okullardan yana kullanmadım. Bu durum beni çok üzdü mağdur etti, devletin siyasetine alet oldum, devletime güvenim sarsıldı. Ben, bir evladın iyi bir eğitim öğretim almasını ve vatana millete hayırlı işler yapması için elimden geleni yapıyorum. Çevremde devlet bursu alanlar, evi, arabası, işi, hayatlarını iyi derecede idame edenler aldı. Bu durum beni daha da çok üzdü, geceleri uyku problemlerine neden oldu, devletin çifte standart uyguladığına kanaat getirdim. İnşallah bu uygulamadan vazgeçilir, herkese eşit muamele yapılır. Yada bu burs olayını kaldırırsınız, gerçekten hak edene verirsiniz, aynı zamanda Konak bilim ve sanat merkezi bireyselde matematik, dil sanatları öğrencisi, ege üniversitesinden üstün zekalı raporu da var. İleride zekasını ve bilgisini kötüye kullanmasını istemediğimden kaliteli ve akademik başarısına öğretmenlerine inandığım ve güvendiğim Karşıyaka yamanlar kolejine gönderiyorum (belli oranda burslu). Bu yazdıklarımı yetkili kişiler kaale alır da bana bilgi verirseniz çok memnun olurum. 147 nolu telefonu cts aradım tam 12 dk. bekledim kimse cevap vermeyince kapattım, lütfen buna da dikkat edin. Saygılarımla.

M. İnce

Merhabalar; Ben istanbul özel halk otobüsünde otobüs şoförüyüm. 10.03.2015 günü saat 15:30 civarında duraktan yolcularımı aldım, sol yanımda Şen Akasya sürücü kursuna ait, içinde 20-25 yaşları arasında iki tane delikanlı, camı açıp birader koskoca arabayı görmüyor musun diyerek benim otobüsün ön kısmına gelip durduktan sonra araçlarından inip yolcuların içinde küfürler savunarak beni direksiyonda darp ettiler. Sonradan kurumu telefon ile arayarak beni darp ettiklerini ve yolcuların içinde bana küfür ettiklerini söyledim. Bana bunları yapan arkadaşın sürücü kursunda eğitici direksiyon ögretmeni olduğunu söyledi. Şaşkınlığım iki katına çıktı. İlgili birime nasıl şikayet edebilirim, yani bu şekilde, eğitimsiz, 20-25 yaşındaki psikolojik sorunları olan birisi nasıl böyle bir kurumda eğitim verebilir, bunu nasıl veya hangi merciye bildirebilirim, yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar. Teşekkürler.

Ö.

1 sınıflar için yaş uygulaması zorunluluktan kalkmalı. Ropar almak istemeyenler cocugunu zorla okula mı gönderecek. Bu uygulamaya care istiyoruz veli olarak da hakkımız. Saçma sistemin düzelmesi gerekli. Veliler kadar öğretmenler de bu sistemden şikayetçi. Rapor kalkmalı. Yaş zorunluluğu da. 5,5 yaş bu yaa. Oyun çoçugu.

M.

MEB ligi na kardeşim güngören mesleki teknik anadolu lisesinde okumaktadır ilk sene kentsel dönüşüm yüzünden başka okulda okudular öğretmen sıkıntıları vardı lise 1 de zorlansa da geçti lise 2 de kendi okullarına döndüler fakat ilk dönem nerdeyse hiç öğretmen yoktu hep boş derslere girip çıktılar ikinci dönem öğretmenler geldikçe dersler hızlı islendi ve ister istemez başarılı olmadılar 40 kişilik bir sınıfta 30 öğrenci kaldı bu nedenle bunlardan biri de benim kardeşim 3 puanla kaldı bu sene sınıf tekrarı yaptı fakat 2 sene olmasına rağmen ne öğretmenler konuşun da ne de okul konusunda bi düzen oturtulmamis okulun ici hala inşaat halinde pis ve bütün kız boyunca sobaları yanmadi buz gibi sınıflarda ders işlediler bu sende kardeşimin zayıfladı var bu hafta kaldığı derslerden sınav olucakti ama biz okula gittiğimiz de diploma notunu öğrenemedik sadece zayıf bildiğimiz derslerden sınava girdi kardeşim bir haftadır notlarını öğrenmek istemenize rağmen ara karne istememjze rağmen kimse ilgilenmedi bile ben böyle bir sistem böyle bir okul goremedim gereğinin yapılmasını istiyorum

Ö.

Sayın Başbakanımız vatandaşı rahatlatmak için bankalar 72 ay yapılandırma yapabilirler dedi fakat özel bankada devlet bankası da bu yapılandırmayı yapmıyor dedikleri şey üç ay gecikmen olacak ve takibe düşmen gerek böyle bir saçmalık olur mu vatandaşın sevincini kursağında bıraktılar bu dünyada sahtekar olucakmışın bankaların söylediği şey bu Sayın Başbakanımızdan ricamız bu konuyu düzeltmesi çok zor durum dayız borçlardan çocuğumu okuldan almayı bile düşündüm tek çaremiz Sayın Başbakanımız.

Haziran 25, 2013
Kategori : MEB Şikayet
Yorum : 117
Okunma : 5.772
222