Şikayet.com

EĞİTİM ŞİKAYETİM VAR EĞİTİM ŞİKAYET, EĞİTİM ŞİKAYETLERİ

Ortaöğretimde yeni kurallar..

Ortaöğretimde yeni kurallar..

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği‘nde, ortaöğretim kurumlarına devam zorunluluğu getirilerek, özürsüz devamsızlık 10 günle, özürlü özürsüz toplam devamsızlık ise 45 günle sınırlandırıldı.

Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, yönetmelik değişikliğiyle ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, ortaöğretimle ilgili 11 yönetmelik ve 4 yönerge içeriğinde bulunan 832 maddelik mevzuat hükümlerinin sadeleştirilip güncellendiğini, 227 madde ve 3 geçici maddeyle ilk defa bir çatı yönetmelik altında toplandığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) hazırlanan ve güncellenen ortaöğretime geçiş sistemine yer verilen Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde, ortaöğretim kurumlarına devam zorunluluğu getirilerek, özürsüz devamsızlık 10 günle, özürlü özürsüz toplam devamsızlık ise 45 günle sınırlandırıldı.

Yapılan diğer değişikliklere göre, uygulamadaki puan ve notla değerlendirme esasına dayanan ikili ölçme değerlendirme sistemi, sadece puanı esas alan tekli değerlendirme sistemine dönüştürüldü.

Notlar yeniden belirlendi.. Başarı puanı 45’den 50 puana yükseltildi, öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesine yönelik puanlar yeniden belirlendi. Ortalama yükseltme sınavları kaldırıldı, komisyon marifetiyle yapılan sorumluluk sınavları ise ilgili dersin öğretmeni tarafından yılda 2 kez yapılacak.

Sorumlu olarak sınıf geçme.. Sınıf bazında başarısız ders sayısı en fazla 3 olanlarla alt sınıflar da dahil toplam 6 dersten başarısız olanların sorumlu olarak sınıf geçmelerine imkan verildi. Bilgi edinmeyle ilgili mevzuat doğrultusunda öğrencinin sınav notlarına itirazda bulunabilmesine imkan verildi.

Üstün başarı belgesi.. Ortaöğrenim süresince en az 3 öğretim yılının tüm dönemlerinde takdir belgesi alan öğrencilere üstün başarı belgesi verilmesi kararlaştırıldı.

Okullar 7/24 saat açık.. Bireylerin hayat boyu eğitim uygulamaları kapsamında okulların bina, tesis, araç-gereç, personel ve kapasitelerinden azami derecede yararlandırılmasına imkan verileceğini de belirten Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, okulların hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri dahil olmak üzere gerektiğinde 07.00-24.00 saatleri arasında yıl boyunca açık bulundurularak, şartları uygun olan bütün okullardan tam gün, tam yıl yararlanılabilmesine imkan verildiğini de ifade etti.

Haberler.com, AA

Gönderen:
Yorum Yaz
isim
cep no
e-mail

 

Yorumlar (3)
M.

Konu: okul düzeni

siz ögrencileri okumak için mi yoksa herkesi okuldan sogutmak için mi devamsızlıkları indirip tatilimizin yarısını aldınız. ben tek degilim ankara polatlı’da bütün ögrenciler böyle düşünüyor. eger bu hata biran önce düzeltilmesse en kısas zamanda ögrenci isyanı çıkabilir ve kimse derse girmesse daha mı iyi olacak sizce. siz şuan herkesi okuldan sogutuyorsunuz ama ben sizin yerinizde olsaydım bu hatayı düzeltirdim. gereginin yapılmasını arz ederim.

L. K.

Konu: değişen ortaöğretim yönetmeliği

Değişen ortaöğretim yönetmeliğini kim hazırladıysa tebrik ederim. Öğrencinin başarız olabilmesi ve sınıf tekrarı yapması için büyük gayret sarfetmişsiniz. Ben emekli bir öğretmenim, bu yönetmeliğin acil değişmesi lazım.

Sınıf geçme notunun 50 olması, özellikle sözlü notunun kalkması ve devamsızlığın 10 güne düşmesinin nedenini açıklamanızı istiyorum. Öğrencinin yazılı notları ortalaması 48 olsa kalacak çünkü öğretmen sözlü notu vererek ortalamayı 50 yapabiliyordu. Şimdi ne olacak açıklar mısınız bunu.

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin devamsızlığına 20 gün bile yetmiyordu şimdi ne olacak. Özellikle sözlü notunun kalkması başarısız öğrenci sayısını arttıracaktır. Bu yönetmeliğin tamamen öğrenci aleyhine olduğunu göremiyor musunuz? Amacınızı açıkça bildirirseniz çok sevinirim.

R.

ya ne biçim iş bu, ikinci dönem 69 dan 3 gelse başarısız mı olucaz şimdi. ne saçma bir şey bu. kafayı mı yedi bunu koyan insanlar. liseden okuldan atılan, okumak isteyen ama imkanı olmayan onca çocuğun hakkkına giriyosunuz.

size bunun hesabı sorucaklar, böyle bişeye hakkınız hiç ama hiç yok! eğer onca kişinin hayatının mahfolucağını bildiğiniz halde bunu nasıl yaparsınız. yazık o insanlara anne babalara çocuklara yazık!

Eylül 09, 2013
Kategori : MEB Şikayet
Yorum : 3
Okunma : 1.297
222