Şikayet.com

EĞİTİM ŞİKAYETİM VAR EĞİTİM ŞİKAYET, EĞİTİM ŞİKAYETLERİ

Milli Eğitim Şikayet Hattı ve Şikayetler

Milli Eğitim Şikayet Hattı ve Şikayetler

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Mart 2012 tarihinde başlatılan ve bakanlığa iletilmek üzere her türlü dilek, temenni, görüş, şikayet ve ihbar konuları için açılan Alo 147 Hattının toplum tarafından yanlış anlaşılması, Milli Eğitim Müdürlükleri de dahil tüm eğitim camiasını rahatsız etmiş görünüyor.

Alo 147 şikayet hattının halk tarafından yanlış bir şekilde ‘öğretmeni şikayet hattı` olarak yorumlanıp, algılanmasıyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın da herhangi bir açıklama yapmaması birçok eğitimci ve eğitim sendikaları tarafından tepkiyle karşılanıyor. Milli Eğitim Yetkililerinin her kurumda olan, normal bir danışma hattı olduğunu belirtmelerine rağmen süreç öyle işlemiyor. Peki Alo 147 Şikayet Hattı nedir?

Öğrenci velisi alo 147 öğretmen şikayet hattı diye nitelendirilen hattı aradığı zaman direk karşısına meb yetkilisi çıkıyor. Veli şikayetçi olduğu konuyu anlatıyor ve bir hafta içinde soruşturma açılıyor. Örneğin, bir veli, öğretmen çocuğuma ayrımcılık yapıyor diye bir iftira atıyor ve şikayette bulunuyor. Normalde süreçte öğrenci velisinin okula gelip öğretmenle konuşması beklenir. Eğer sorun çözülmezse okul müdürüne gider yine olmazsa Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurur. Ama süreç böyle işlemiyor veli işin yönünü değiştiriyor gibi görünüyor. Bu durum hemen kayda geçiyor. 72 saat içerisinde okula müfettişler gelerek soruşturma açıyor. Öğretmenin hak arama durumu bile söz konusu değil, peki kim şikayetçi? Ondan sonra bir sürü mağduriyet sıkıntı. Yine benzer bir şekilde öğrenci zayıf not alıyor Alo 147 şikayet hattını arayarak asılsız, aslı astarı olmayan bir konuda öğretmeni şikayet ediliyor gibi dile getiriliyor. Yine aynı olaylar tekrarlanıyor.

Öğrenci alo 147 şikayet hattını aradıktan sonra, arama kayıta geçer ve 3 iş günü içinde meb görevlileri okulla ve öğretmenle ilgili soruşturma başlatır deniliyor. Bu hat sayesinde öğretmenlerin öğrencileriyle sorunlar yaşamaya başladıkları bir gerçektir. Öğrenciler artık sınıf içerisinde çözülebilecek en küçük anlaşmazlıklarda hocam sizi alo 147 ye şikayet edeceğim diyor ve öğretmen üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor denilmektedir. Öğretmenler ki bu ulusu yüceltecek yeni nesilleri en iyi şekilde yetiştirmenin çabasındayken böyle haksız yere suçlanacakları bir platform oluşturulması hiç de hoş karşılanacak bir şey değildir diye yorumlanıyor.

Gönderen:
Yorum Yaz
isim
cep no
e-mail

 

Yorumlar (20)
M. B.

Konu: okul yönetimi;

ERZİNCAN GÜVENLİK İLKÖĞRETİM OKULU
4-A sınıfı öğrencisi Emirhan Mollaoğulları ile 4-B sınıfı öğrencisi Kerem … kavga etmiş olup.Emirhanı okul müdürü çağırtırarak Keremin babası dr.Cemil beye şiddetli bir şekilde dövdürtmüşlerdir.Emirhan tüm öğretmenlerin gözleri önünde dayak yemiş ve üzerine kaçırmıştır. Annesi gittiğinde 4 tane öğretmenin karşısında tir tir titrediği ve hıçkıra hıçkıra ağladığı konuşamadığı ve korkudan kekelediği görülmüştür. yüzünde darptan dolayı yüzünde ve gözünde morluklar oluşmuştur.Bu konuda gerekli incelemelerin yapılmasın.ı müfettiş gönderilmesini arz ederim.

K. B.

Konu: sbs 2013;

8. sınıf sbs matematik a kıtapçığı 1. soruda şıkların çelişimi olamaktadır. soru kısaca şöyledir:
1. Aşağıdakilerden hangisi çevre uzunluğu 12 cm olan bir üçgenin kenar uzunluklarından biri olamaz ?

A) 1cm B) 3cm C)5cm D)6cm

Üçgenin bir yazılabilme kuralı vardır. O da küçük olan iki kenarın toplamının büyük olan kenardan
daha büyük olamasındır.
A) şıkkı ile D)şıkkı bu yüzden çelişir, çünkü
bir kenarı 1 cm olan 12 cm’lik bir üçgenin diğer iki kenarı:
6 ve 5
7 ve 4
8 ve 3
9 ve 2
10 ve 1’dir
bu durumda oluşan üçgenler:
1,5 ve 6
1,4 ve 7
1,3 ve 8
1,2 ve 9
1,1 ve 10’dur.
ufak bir sağlama yaptığınızda:
1+5>6 olmuyor yada
1+4>7 olmuyor
diğerlerinde de olmuyor
D) şıkkı ise zaten yanlış ispata gerek yoktur.

gereğinin yapılması rica olunur.

Z. A.

Konu: sbs;

sayın bakanım 2013 yapılan sbs sınıvından bütün 8.sınıf öğrencileri zorlandık gerçektende zorlayıcı bir sınavdı.biz herkezin şikayetçi olmasından dolayı bu sınavda sbs puanlarımız yükseltilsin veya lise puanları düşsün istiyoruz.

ARZ EDERİM

H.

Konu: üniversitede devamsızlıktan bırakılma

Merhaba üniversite öğrencisiyim 1.dönem aldığım 9 dersten uygulanmayan devamsızlıktan bırakma 2.dönem sadece 1 dersten uygulandı o dersten finallere giremeyeceğimiz söylendi fakat devamsızlıklar otomasyona girilmedi.

Buna dayanarak girdiğim final sınavından çıkartıldım hocayla konuştum derste gezen yoklama listesini baz alarak bıraktığını söyledi.

1.dönem bunun uygulanmadığını söyleyip itiraz ettim ve bu durumun onun inisiyatifi olduğunu söyledi.
Acilen sizden bu konuyla ilgili daha fazla yapabileceğim bir şeyin olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

F. Ölmeztoprak

12.07.2013 tarihi saat 15:31 de sbs şikayet için 147 nolu hattı aradım .telefonum 05074**2**2 Kızım Y. Ölmeztoprak’ın B sınav kitapçığının Sosyal Bilgiler 3.sorusu iptali için yaptığım konuşmada; telefondaki bey bana şikayetimin kaale alınması için bire bir Ankara’ya gelip Ankara Ziraat Bankası Başkent Şubesi’ne 10 tl yatırmam ve dilekçemi YİĞİTEK Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme 06500 Teknik Okullar’a vermemi söylendi. Ben Malatya’dayım. Şu kısıtlı zamanda Ankara ya gelmem mümkün değil. Hesap numarası da vermiyorlar. 80 ilden şikayet eden herkesin Ankara’ya gelmesi mi gerekiyor. Bu nasıl şikayet sistemi. Maduriyetimin giderilmesi ve tarafıma bilgi verilmesini istiyorum.

F. Kalkan

bu sene yapılan sbs sınavı en zor sınav olduğu için okullarda yüzdelik kontejan boşluğu yaşanabilir. bir çok çocuk puanım tutmaz endişesiyle tercihini bir üst okullara yazmamaktadır. dilimi üstteki okullarda kontejan boşluğu, alttakilerde doluluk yaşanacaktır. bundan dolayı yerleştirmeden sonra ikinci bir ek yerleştime yapılması gerekir.

R. Güzey

Oğlum A. GÜZEY mahallemizde bulunan MİLLİ EĞİTİM VAKFI İLKÖĞRETİM OKULUNDA 2. sınıfta okumaktaydı. bu sene okulumuz ortaokul olduğu için naklini başka bir okula almak zorunda kaldık.

Şuan yine mahallemizde bulunan NEZAHAT AHMET KELEŞOĞLUNDA 3. sınıfa gidiyor. Fakat sadece 1 evrak eksik olduğu için oğlumu (23.09.2013) müdür yardımcımız HÜSEYİN S. bugün oğlumun sınıfına girip oğluma (sen bu okulda okuyamazsın bir daha gelme bu okula) diyerek oğlumu sınıftan çıkartmış bulunmaktadır.

Okulumuzdaki velilerden 1 milyar bağış yapılırsa işimizin olabileceğini söyleyen velilerle karşılaştık. Müdür yardımcısı HÜSEYİN S.’ın sınıfa girip oğlum A. GÜZEY hakkında konuştuklarından sonra oğlumun psikolojisi ciddi anlamda sarsılmış bulunmakta. başka çocukların da bu şekilde mağdur kalmamasını dileyerek gereğinin yapılmasını arz ederim.

.. Aysun

kızım malatya zübeyde hanım kız meslek lisesinde okuyor. bakan bey sözlüye kalkmak yok artık dediyse de bu okulda halen yapılmaktadır. bir de yönetmelikte lise öğrencisine bir öğrenciyi sınıf başkanı yapıp konuşuyor diye öğrenci meslek lisesinde okuyor diye artı eksi verip öğretmenin de 5 eksisi olanı sınıfta bırakırım demesi ne kadar doğrudur.

lütfen bir inceleme yapılmasını rica ediyorum. ayrıyeten kızımı mecburiyetten meslek lisesine yazdırdım. malum sınav sistemindeki anlamsız uygulamadan dışarda kaldı. kızım istemediği halde meslek lisesinde okuyor. 10.sınıfta düz liseye nakil yaptırabilir miyim. Teşekkür eder, eder saygılar sunarım.

.. Özge

Sayın Bakanım, ben sürücü adayıyım, yeni çıkan direksiyon müfredatından hiç memnun değiliz. bu yazıyı 10 arkadaş yazıyoruz, bize kurstan 3 ders veriliyor sınavda üstün perfonmas bekleniyor. sizce 3 saatlik dersle sınavda nasıl olunur. bir çoğumuz asgari ücretle geçiniyoruz, her kaldıgımız sınav için ücret ödüyoruz.komisyondakilerin biraz anlayışlı olmasını rica ediyoruz. lütfen dikkate alın, eski müfredatı geri istiyoruz.

.. Yeliz

9 saatlik bir direksiyon eğitiminin sonunda bizden mükemmel, hiç hata yapmadan bir sürüş beklemenizi yanlış buluyorum. Her sınavdan kalışta 150 tl veriyoruz, asgari ücretle hayat südürmeye calışıyoruz. Müfettiş ve hocalar herşeye karışıp yanlış yapmamıza neden oluyor zaten. Trafik hayattır, hayatı zorlaştırmayın. Komisyondakilerin biraz anlayışlı olmasını rica ediyoruz. Lütfen dikkate alın, eski müfredatı geri istiyoruz.

A.

Bu ilkögretim okulları, halen ihtyacımız var adı altında para istyorlar, bunu nereye duyurmam lazım, böyle birşey var mı, zaten bizler belediyeden yardm alan insanlarız, ilgilenirseniz seviniriz. Kirazlı Orhan seyfi Orhon ilkögretim okulu üsküdar istanbul.

M. Kebapçı

İstanbul gültepe tınaz ilkögretim okulunun anasınıfına giden engelli bir oğlum var ve yeni atanan öğretmeni tarafından sürekli bir şekilde baıırılarak azarlanıyor. Engelli olduğu için dışlıyor ve sınıfında istemiyor. Sürekli halde çocuğumun psikolojisini düşünnmeden özurlü diyerek konuşuyor ve çocuğumu bana şikayet edip duruyor. Benim oğlumun sorunları olduğunu bilebile onun diğer çocuklar gibi davranmasını istıyor. Oğlum bunu yapamadığında ise ona bunu öğretmek yerine azarlıyor, sadece benim çocuğumu değil diğer çocukları da eğer yaramazlık yaparlarsa dövmekle tehtid edıyor. Bu konuda gerekli incelemelerin yapılmasını, bir müfettiş gönderilmesini arz diyorum.

S.

Şikayetim aydın söke kocagözoğlu ilköğretim okulunda 8-c’ye gitmekte olan kız çocuğum selin k. 2 aydır şiddete maruz kalıyor, ben bir veli olarak elimden geleni yaptım, gereğinin yapılmasını rica ederim.

I. Y.

mili egitim bakanligi. velisi bulundugum yusuf ve buse y’nin zonguldak alapli dagkoyu ilkve ortaogretim okuluna yaklasik olarak 6gundur egitim. kaybi var bunlara sebep olarak tasima ihalesini sebep gosteren ogrenci tasima servislerinin ogrencileri okula tasimamasi ve koyumuzle okulun arasi 6km olup yuruyerek gidilecek mesafeden uzak tir. ben tc vatandasi ve devletine vergisini ve gerekli vatandaslik gorevlerini yerine getiren bir birey olarak cocuklarimin bu servis kepazeliginden dolayi egitimden mahrum kalmasina anlam veremiyorum cocuklarim bu devlete yakisir bir vatandas olabilmek daha ileri bir nesil icin okumak ve ogrenme hakkinin elinden alinmamasi gerektigini ve bunun icin gerekli olan islemlerin yapilarak egitimden geri kalmamalarini istemekteyim bu da benim vatandas olarak en dogal hakkimdir gerekli olan islemlerin en kisa surede yapilmasini sayin milli egitim bakanimdan istiyorum ve en kisa zamanda bilgilendirmenizi rica ederim

Y.

EBA (Eğitim Bilişim Ağı) sınavlarda hiç bir sınav çözülmemektedir bu konu ile ilgilenmenizi İSTERİM

Y.

yorumumuz ile ilgilenilmiyor

F.

İlk okul çocukları el yazısında çok. Zorlanıyor buna bi çözüm bulun bizi de öğrencileri de çok zorluyor lutfennnnnn

E.

Sayın Bakanım; 2016 2017 teog sınavı 1. Dönem matemetik cevap anahtarinda 5. Sorunun cevabını kontro etmenizi rica ediyorum..Bir yanlislik olduğunu düşünüyorum… Soru. Normalde doğru ama cevpa anahtarı yanlış çünkü soruda 3 ile 4 ün ekoku 12, 1 arttığı için biz onu 12den çıkarırız ve sonuç 11 oluyor.

F.

Öğrencileri araştırmaya yönelik adı altında eğitim veriliyor eğitimin çoğunda öğretmenlerden hocalardan değilde internetteki hocalardan isteniyor bu durumda merak ediyorum o öğretmenler ne iş görüyor biz veli olarak çocuklarımızı okulda değilde internete göndermemiz gerekiyor şimdibize akıl verin maddi durumu kısıtlı olan veliler çocuklarımıza iinterneti nasıl yetiştirecek türkiyede tanınmış olan belli başlı olan hocalar çocuklarınızı internete pek yönlendirmeyin eğitiminde geri kalır diye cayır cayır uyarılar yapıyorlar benim gibi veli çok lütfen bize akıl verin

F.

Artı bu durumdanda şikayetçiyiz öğretmenlerin verdikleri ödevlerin cevabları verilen kitaplarda yok bunun için interneten filan falankeş hocadan öğrenin gelin diye söylüyorlar

Haziran 05, 2013
Kategori : MEB Şikayet
Yorum : 20
Okunma : 2.501
222