Şikayet.com

EĞİTİM ŞİKAYETİM VAR EĞİTİM ŞİKAYET, EĞİTİM ŞİKAYETLERİ

BİMER nedir?

BİMER nedir?

Bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak hayata geçirilmiş, vatandaşlar ile devlet kurumları arasında iletişimi sağlayan çok yönlü bir hizmet kanalıdır. Günümüzde bilişim ve iletişim kanallarının çoğalmasıyla oluşturulmuş etkin bir halkla ilişkiler uygulaması da diyebiliriz. Başbakanlığın şikayet ve iletişim hattı olarak açtığı BİMER’e iletilen sorunlar, ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirerek çözülmeye çalışılır.

Ülkemizde toplumsal bilincin artmasıyla başlayan hizmetler kapsamında BİMER’i arıyorum. Yasal hakkımı kullanıyorum sloganıyla başlatılmış, vatandaşlarla sağlıklı bir iletişim kurulmasını sağlayan halkla ilişkiler sistemidir.

BİMER’e nasıl başvuru yapabiliriz? Bu uygulama kapsamında Kaymakamlık, Valilik ve Bakanlıkların tümünde “Halkla İlişkiler Müracaat Büroları” kurulmuştur. Ancak “Alo 150” hattını cevaplamak üzere sadece valiliklerimizin çağrı merkezleri bulunmaktadır. Kaymakamlık ve Bakanlıklar’a “Alo 150” hattı üzerinden ulaşılamaz.

Ayrıca vatandaşlarımız, basbakanlik.gov.tr adresinden, elektronik posta yoluyla, mektup, fax veya şahsen başvuru yoluyla BİMER çerçevesinde kaymakamlıklar, valilikler ve bakanlıklarımızın halkla ilişkiler müracaat bürolarına başvurabilirler. Vatandaşlarımız herhangi bir kurum ve kuruluşta kendilerine haksızlık yapıldığını düşünüyorlarsa çok hızlı ve etkin bir şekilde sorunlarını iletir ve kendisine kısa sürede olumlu veya olumsuz bir şekilde geri dönüş yapılır. Ayrıca vatandaşlarımız, başbakanlığın internet adresinden sistem üzerinden yaptıkları başvuruları takip edebilmekte başvurularının hangi aşamada olduğunu görebilmektedir. Bu uygulama sayesinde yurdumuzun en uzak köşelerindeki müracaatlar sisteme girerek vatandaşlarımızın sorunları hakkında devlet kurumları bilgi sahibi olur.

BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi) iletişim ve bilişim teknolojileri kullanılarak hayata geçirilmiş bir halkala ilişkiler birimidir. Günümüz teknolojisinde vatandaş ile devlet arasında iyi ve sağlıklı iletişim kurabilen bir kanal zorunlu hale gelmişti. Bu amaçla kurulan BİMER  sistemiyle vatandaşlar bir kurumda haksız bir uygulamayla  karşılaştıklarını düşünüyorlarsa internet teknolojisini kullanarak hızlı, etkin, ekonomik bir şekilde şikayetlerini dile getirmektedirler.

Peki BİMER’ e başvuru yolları nelerdir? Şahsen müracaat için Bakanlıklar, Valilikler ve kaymakamlıklarda halkla ilişkiler büroları kurulmuştur. Basbakanlik.gov.tr adresinden veya ALO 150 doğrudan başbakanlık şikayet hattını kullanarak daha kaliteli kamu hizmeti alabilmek için müracaat edebilir. Bazı vatandaşlarımızın     mail, faks, mektup yoluyla müracaat ettikleri bilinmektedir.

BİMER‘e İnsan Hakları Konusu da dahil her yıl yüz binlerce şikayet gelmektedir. Belediyelerle ilgili şikayetlerin ilk sırada yer aldığı şikayet hattına gelen şikayetler şunlardır. Trafik cezalarıyla ilgi istek ve şikayetler, mahkeme davalarının uzaması, kredi kartı mağdurlarının çözüm istekleri, tapu memurlarıyla ilgili şikayetler, uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulma istekleri, sigara yasağı denetlenmiyor, havaalanı otopark ücretleri çok pahalı, askerlik kısaltılsın vb. Ayrıca vatandaşlarımız sistem üzerinden yaptıkları başvuruları takip edebilmekte başvurunun hangi aşamada olduğunu görebilmekte ve cevap verildiğinde bilgilendirme amaçla elektronik posta gönderilmektedir.

Bu uygulama bir yazılım ve web üzerinden yapıldığı için yurdumuzun en ücra köşesinden yapılan müracaatlar ve yapılan işlemler Başbakanlıktan koordine ve takip edilmektedir. Bu sayede yerel düzeyde çözülebilecek müracaatlar Bakanlık ve Başbakanlığa gelmeden cevaplandırılır. Böylece zaman ve paradan tasarruf edilmiş olur.

Gönderen:
Yorum Yaz
isim
cep no
e-mail

 

Yorumlar (21)
B.

Konu: dersane şikayet

merhaba ben nisan 2013de erken kayıt yaptırarak eylül 2013 dönemi için istanbul bahçelievler fatih dersanesine 100 tl peşinat verdim ve 10*165 tl lik de bir taksit kağıdı imzaladım bundan önce yani 2 yıl boyuncada anafen dersanesine gönderiyordum çocuğumu bu yıl değişiklik yapmak istedik fakat eğitim sisteminin değişmesi okul saatinin değişmesi okulun değişmesi ve benimde okulun oraya taşınmam nedeniyle dersaneyi iptal ettirmek için gittiğimde benden iptalin gerçekleşemeyeceğini söylediler ayrıca kaba bi r şekilde saygısızca daha sonra ben göndermek istemeğimi söyleyince benden bu belgelerin meb gittiğini ve ancak çocuğun devlet hast okula gidemez raporuyla iptal edieceğini söylüyorlar.ben şimdi ne yapmalılıyım.lütfen bana cvp yazarsanız sevinirim.bu tartışmaların üzerine zaten ben çocuğumu oraya göndermem.

K.

Konu: okul müdürümüzün bize yaptığı haksızlık

(lütfen sonuna kadar okuyun)
merhaba..ben 17 yaşındayım..şişli yunus emre imamhatip lisesinde düz olarak okuyorum..müdürümüze çok sinirliyiz ve kendisinden çok şikayetçiyiz..sene sonu için bir konser hazırladık kurduğumuz grupla..19 mayısta verdiğimiz konserden beri,bu konsere hazırlanıyorduk..20 ye yakın şarkı hazırladık..yeri geldi izin aldık son derslerde konser için çalıştık..okulumuz saat 14:00 de bitiyordu bizim..yeri geldi okuldan sonra 3 saat,4 saat okulda kaldığımız oldu..yeri geldi provalarda yanlış yaptığımız şeyler için birbirimizle tartıştık ki hatalarımızı anlayalım düzeltelim diye..yeri geldi harika çaldık ve söyledik provalarda bile,sarıldık birbirimize güldük eğlendik..biz dört beş hafta boyunca hiç sıkılmadan çalıştık provalarımıza..ve nihayet sene sonu geldi..fakat müdür bey konserin ortasında gitarların ve mikrofonların fişlerini çekti..öylece kaldık öğrencilerin velilerin ortasında..dört hafta çalıştığımız o 20 şarkıdan sadece altı tanesini söyleyebildik..ben 17 yaşındayım..siyasetten falan pek hoşlanmam..kimseyle tartışmaya girmek istemem bu konuda..ama müdür beyin ne istediğini anlayamadım..öğrenciler,benim yaşımda,belki benden bir kaç yaş büyük öğrenciler taksime oraya buraya eğleme gidiyorlar..bizi taktir edeceği yerde bize bu haksızlığı yaptı..biz orada konser verdik..kötü bir şey yapmadık..ben sadece kendi adıma değil,benimle birlikte dört hafta boyunca çalışıpta bu şekilde haksızlığa uğrayan arkadaşlarım adına ediyorum bu şikayeti..şimdiden göstereceğiniz ilgi için teşekkür ediyorum..

H.

iyi günler ben istanbulda üniversite öğrencisiyim.özel sabiha hanım kız öğrenci yurdunda kalıyorum ancak sözleşmemiz olduğu halde yurt binasını yurdun sahibi otel yapmak için kiralamaktadır benim gibi bir çok kız öğrenciyi sokağa atarak mağdur etmektedir milli eğitime bağlı bu yurt hakkında gerekli cezaların uygulanmasını arz ederim. yurdun adresi piyer loti caddesi küçük ayasofya mahallesi tahsin bey sokak no:27 çemberlitaş fatih

S. K.

Adana seyhan denizli ilkokulunda sınıf öğretmeniyim. 17yıllık öğretmenim. 10yıldır aynı mahallede çalışıyorum. öğretmenlerin saygınlığın son yıllarda kalmadığını, neyazık ki her geçen gün daha çok fark ediyorum.

oysa bir çok politikanızı taktir ile takip eden bir seçmeninizdim ancak kozmopolit yapıya sahip olan böyle bir yerde her canı sıkılan veli tehdit edip 147yi arayacağını, küfürlerle sınıfı basarak haykırıyor.

dokorlara bu anlamda yasal düzenlemeler getirilerek düzeltildi. öğretmenleriniz neden değersiz!

F. Atik

ben yazdım bimerin kendisine, bir kere ona geri cevap geldi ama şimdi bir tane daha yazdım ama yazdığımdan pek emin değilim. ben ceza alır mıyım?

.. Ayşe.e.t.

8 sınıf öğrencisiyim, 29 kasımda yapılmış olan oms sınavında ingilizce bölümünde çok fazla zorlandım aynı zamanda diğer arkadaşlarımda zorlandı. 4 sınıftan beri ingilizce dersim 5 iken şimdi düşecek. ingizce öğretmenimizin yapacak ve yapmış olduğu birinci ve üçüncü sınıflardan beş alıp milli eğitimin yaptığı oms’den 3 almak beni çok üzdü. arkadaşlarım ve öğretmenlerim benimle aynı fikirdeler ve sınıfımda bu durumdan mağdur olan tek kişi de ben değilim. gereginin yapılmasını arz ederim.

.. Duygu.ü.

ben de ayşe ece ile aynı fikirdeyim. okulda işlediğimiz ve kitbımızdaki konuların hiç birinden soru çıkmadı. öğretmenimiz bu sınavın seviyemizden çok yukarda olduğunu söulüyor, gereğinin yapılmasını arz edrim.

.. Ayşe.t.

ben 8 sınıf öğrencisiyim. 29 kasımda geçirdiğimiz ingilizce sınavında işlemediğimiz konular çıktı. lütfen bir daha şans istiyoruz. arkadaşlarım ve ben bunun tekrarlanması bizim ve geleceğimizin için iyi olcaktı arz edirim.

.. Abdullah.a.

12. sınıf öğrencisiyim, aksaray anadolu imam hatip lisesindeyim. Performans ödevi çok zamanımızı alıyor, Ygs’ye çaşışamıyoruz. Artı o kadar kağıt israfı ve öğretmenlerin de zamanını alıyor. İmam hatip olarak da ezberlerimizi vermek zorundayız. İnsaf yani eğitimdeki istikrarsızlığa bir son verin, biz oyuncak değiliz.

.. M.genç

ben kırşehir merkez cumhuriyet ilk öğretim 1. sınıfdaki çocuğumun velisiyim. Çocuğumuzun öğretmeni norm fazlası olarak okulumuzda göreve başlamıştı neden onlara açılmadı da alan değişikliğine açıldı. Burada haksızlık yapılıyor. İlk yılımızda öğretmenimizi değiştirmek istiyorsunuz, biz ise değiştirmek istemiyoruz. Öğretmenimiz: Gürseren A. Öğretmenimizi geri istiyoruz. Gereğinin yapılmasına arz ederiz.

E. Karaca

Kolay gelsin öncelikle. Ben yukarıda belirttiğim okulun anadolu teknik bölümü gıda teknolojisi bölümü 12. sınıf öğrencisiyim. Yönetmelikler gereği bizim stajımızın yazın yapılması gerektiği söylendi. Ben de staj yerim olarak Buzdağı su fabrikası ile görüşerek sözleşmemi verdim. Ertesi günler içerisinde okul müdür yardımcımız Ramazan Ş.’nin telefonu üzerine beni Saka su fabrikasına gönderecekleri bilgisini aldım. Başta itiraz ettim, sonuçta sözleşmemi Buzdağı’na vermiştim fakat gelecek kariyerim için bu kararı kabul ettim. Sözleşmemin Buzdağı’nda olduğunu ve Saka için sözleşme istediğimde müdür yardımcımızdan “boşver bir şey olmaz” sözlerini işittim. Bunun haricinde bizlere kaç saat çalışırsak çalışalım kayıtlara 7,5 saat geçeceği söylendi. Sabah 8 akşam 6:30 olmak üzere çalıştım. Gerçi ben stajda çalışma saatimi doldurunca işletmeden ayrıldım. İşletmede 2. gün işlerin bana öğretilmesi sonucunda işletmenin çalışanlarını benim staj sürem boyunca yıllık izine çıkartıp beni izin yedekçisi olarak kullanması da tartışılır bir konu. Bana herhangi bir ücret de verilmemiştir. Stajlarımız bitti ve okulumuza döndüğümüz zaman hocalarımla bizim staj notlarımız hakkında konuştuğumda hep kaçamak cevaplar aldım. 31.12.2013 tarihinde ygs sınavı başvuruları ile ilgili konferansta okul müdür yardımcımız Ramazan Ş.’ye sorduğum “Hocam bizim yaz stajı sonucu alacağımız notlar diploma notumuza nasıl etki edecek?” sorusuna “sizlere not verilmeyecektir” cevabı tabiri caiz ise göğsüme taş oturmasına neden oldu. Ben kendi adıma ve sınıf arkadaşlarımın mağduriyeti adına bu durum için gereğinin yapılmasını arz ediyorum. Saygılarımla.

.. Hamit

liselerde neden beden eğitimi dersi kalkıyor?

H.

Lütfen çok rica ediyorum, sn. milli eğitim müdürümüzden, lise sonlara tanıdığınız sınav hakkını 9. Sınıftan 10. Sınıfa geçen öğrencilerin ortalama yükseltme sınavı için de tanınmasını arz eder saygılarımı sunarım. Ne çocuklarımız ne de biz aileler mağdur olmasın, gereğinin yapılmasını arz ediyorum.

S. Baş

Meb’e bağlı anaokullarında tamgün uygulamasının kaldırılıp yarım gün uygulamasına geçilmesine şiddetle karşı çıkıyoruz. Biz çalışan anne ve babalar aldıgımız üç kuruşluk memur maaşıyla günün diğer yarısında çocuğumuza bakıcı mı tutalım, yoksa en az 600’den başlayan kreşe mi verelim. Benim 3 çocugum var, böyle bir karar alan meb acaba bana yol gösterebilir mi? Aynı iş yerinde 3 memur böyle mağdur durumdayız. Bu hatadan dönülmesini ve eski tamgün uygulamasının tekrar yürürlüğe girmesini sabırsızlıkla bekliyoruz çünkü inanın uykumuz kaçtı.

G. Ergin

Şile ilçesinde öğretmen olarak görev yapmaktayım. 4.5 yaşında bir kızım var. Bu yıl ana okullarına gelen yarım gün eğitim yapılacaktır şeklindeki yönetmelikten dolayı mağduriyet yaşamaktayım. Tam gün eğitim veren bir okulda öğretmenim fakat Şile’deki ana okulları yarım gün eğitim vereceklerini, yönetmeliğin bu şekilde olduğunu ifade ediyorlar. Çocuk kulübü açmaya istekli değiller. Dolayısıyla Şile gibi küçük bir ilçede 2 tane özel kurum var tam gün eğitim yapan. Bu kurumlarında şartları çok yetersiz. Kayıtlar 60 kişiyi bulmuş durumda. Sınıf yok. 20 şer öğrenci bir sınıfta eğitim görecek. Binanın durumu çok yetersiz vs. Kısacası bir eğitimci olarak çocuğumun bu şartlar altında kaliteli bir eğitim alabileceğini düşünmüyorum. Devlet okullarının şartları iyiyken, yarım gün yönetmeliğinden dolayı okullar boş. Özel kurumlarda aşırı yoğunluk var. Şimdi bir eğitimci olarak benden başkalarının çocuklarına faydalı olmam istenecek, benim çocuğum ortada, aklım onda kalacakken nasıl bir fayda sağlayacağımı devletin vicdanına havale ediyorum. Çözüm bulunması gerektiğini düşünüyorum.

G. Yılmaz

Okul Müdürünün Veli ye yaptığı kaba ve bir eğitimciye hiç yakışmayacak tavırlar sergilemesi. İstanbul Avcılar Cihangir Ortaokulu. Okulların açılmasına 1 Hafta kala okul listeleri asılmış ve benim o okula giden üç tane çocuğum var, birisinin ismini listede bulamadım. İdareye gidip sormak en doğal hakkım iken okul müdürü beni herkesin önünde azarladı, ne istiyorsun, kimi soruyorsun, niçin geldin, hadi ne bekliyorsun git artık gibi saygısızca tavırlar sergiledi. Halbuki ben orada bir çözüm ararken böyle bir kaba davranışla karşılaştım. Onun hiçbir hakkı yok beni devletin okulundan kovmaya, o okulda görev yapıyorsa o okul onun olduğu kadar bizlerin de. Bu ne biçim bir zihniyet, velisine böyle davranan bir eğitimci çocuklara nasıl davranır siz düşünün artık. İnanın şu an o okuldan o kadar soğudum ki. Çocuklarıma haksızlık ediyor muşum gibi geliyor. Bir de bu kaba davranışlar çocuğumun gözü önünde oldu. Bizler zaten M.F. Okulundan gelip de buraya uyum sağlamaya çalışırken böyle şeyler bizi gerçekten üzüyor. Lütfen bana cevap yazarsanız sevinirim.

M.

Antalya Finike Anadolu İmam Hatip lisesinde bayan öğrenciyim, 2014 birinci yılı boyunca müdür yardımcısı H. Ş. sırada, koridorda biz bayan öğrencilere sinir hastaları gibi bağırıp çağırıp ödümüzü koparıyor, hatta yanımızda okuldan bile duyduğunu söyleyen bayan öğrenci arkadaşlarımız var. Biz bu müdürleri, hocalarımızı büyük olarak görüp ilkokuldan saygı gösteririz, okulun ilk haftası iki bayan öğrenci bayıldı sınıfların durumundan, bizlere gülen yüzlü sakin bir müdür yardımcısı gönderin, bir grup öğrenci olarak bunu istiyoruz, ne olur.

A.

Merhaba ben Pursaklar mesleki ve teknik anadolu lisesi Çocuk Gelişimi bölümü 10. sınıf öğrencisiyim.. 2014 yılına kadar Üniversiteye giriş için ek puanlar veriliyordu meslek liselerine ama geçen hafta ögrendikki artık verilmiycekmiş neden verilmiyo normal bir anadolu lisesine bakarak aynı durumda güzüküyoruz fakat onların aldığı matematik fizik kimya vb. derslerle aynı düzeyde görmüyoruz ayrıca görmüş olsak bile bizim meslek derslerimiz var o yuzden ben 2 yıl sonra inşallah üniversite sınavına giricem lakin diger liselerle aynı durumda değiliz LÜTFEN EK PUAN SİSTEMİ kaldırılmasın ki hakkımız yenmesin.. İnsallah okulumuza geri dönüş yaparsınız İlginiz için Teşekkür ediyorum..

Ö. Özkılınç

Teog fen bilgisi sorusu kecilerin genleri ile ilgili soruda iki cevap var. B ve C secenekleride doğrudur. İlgililere duyrulur.

H.

Ben mardin kyk kiz ogrenci yurdunda kaliyorum.12.sinif telafi egitim dersleri goruyoruz.yetenek sinavina katilacam besyoya. Ama burda antremanlara gitme iznimiz yok. Gerekli izinler icin gereginin yapilmasini arz ederiz.

Z. Ağu

Pybs bursu alıyorum ve ayın 15’i olmasına rağmen bursumuz yatmadı, biz öğrenciyiz ve bu paraya güvenerek yaptığımız harcamalar var ama bu şekildeki gecikmeler bizi zor durumda bırakıyor, onun için bu nisan 2016 burslarının biran önce yatmasıni yetkililerden talep ediyorum.

Haziran 11, 2013
Kategori : MEB Şikayet
Yorum : 21
Okunma : 4.992
222